Porod ve tmavé chýši jen za svitu petrolejky?

V mnoha zemích Afriky a Asie je to stále běžná praxe.

Nedostatečná zdravotní péče každoročně způsobí stovky tisíc úmrtí, kterým by se dalo předejít.  Například v oblastech východního Konga připadá na stotisícové regiony jen několik doktorů a zdravotní střediska tu představují často jednoduché budovy bez základního vybavení, elektřiny nebo hygienického zázemí. V Kambodži zdejší matky až příliš často umírají při porodech, které probíhají doma bez jakékoliv pomoci zdravotníků. 

Jednou z nejdůležitějších oblastí naší práce je zajištění bezpečných porodů. V Kambodži čelí zdejší matky mnohonásobně většímu riziku, že zemřou při porodu než ženy v Česku. Tato tristní situace Člověka v tísni přivedla ke spolupráci s desítkami zdravotnických středisek ve venkovských oblastech. Mimo jiné v nich školíme porodní asistentky tak, aby lépe zvládaly obtížné porody, kdy hrozí smrt dítěte nebo matky.

Podařilo se nám také zvednout povědomí o výhodách porodů v nemocnici mezi obyvateli přilehlých vesnic, takže méně porodů již probíhá v chýších jen za svitu petrolejky.  V provincii Takeo, kde Člověk v tísni působí již od roku 2008, se takto podařilo snížit úmrtnost matek při porodu dokonce o více než 75%. Bezpečným porodem však naše práce nekončí. Především v prvních dvou letech života dětí je důležité, aby byly zdravé a měly odpovídající výživu. Proto pro maminky organizujeme nejrůznější semináře týkající se péče o své novorozené děti. Do skutečně odlehlých oblastí se snažíme informace šířit pomocí hlasových zpráv, které ženám chodí prostřednictvím mobilních telefonů. Tato práce by nebyla možná bez přispění dárců Skutečné pomoci.

Snížili jsme úmrtnost matek při porodu o 75%

Pomáháme tam, kde chybí lékaři. Dodáváme léky, zachraňujeme podvyživené děti.

Podpořili jsme porodní báby – každý měsíc přivedou na svět až 350 dětí

V odlehlých oblastech východního Konga žijí stovky tisíc lidí bez přístupu k téměř jakékoliv zdravotní péči. Navíc se jedná o oblast, kde již řadu let probíhají guerillové boje mezi konžskou armádou a místními povstalci. V této výbušné oblasti podporuje Člověk v tísni desítky zdravotnických středisek. Jsou to často jednoduché stavby, které jen velmi vzdáleně připomínají evropské kliniky. Lékařů je zde takový nedostatek, že místo toho lidi ošetřují zdravotní asistenti, kteří mají často jen minimum medicínských znalostí.

Člověk v tísni podporuje zdravotní střediska v Kongu od roku 2009. Do center jsme dodávali zdravotnický materiál, školili místní personál nebo pomáhali zajistit, aby se do často odlehlých oblastí pacienti a doktoři dostali také v období dešťů. Součástí naší práce bylo také zajištění dostupné zdravotní péče lidem, kteří kvůli probíhajícím bojům v oblasti přišli o střechu nad hlavou.

Díky dárcům Skutečné pomoci jsme například zasáhli při epidemii cholery, na několika místech jsme také postavili pro zdravotníky a jejich pacienty hygienické zázemí (sprchy, toalety), abychom předešli šíření nebezpečných nemocí. Nově se v Kongu zaměřujeme na léčbu podvýživy u malých dětí.

Angole jsme podpořili skupinu 159 místních porodních bab (nebo také tradičních porodních asistentek). Protože jen menšina těhotných matek na venkově vyhledá během těhotenství lékaře, je práce porodních bab, které pravidelně navštěvují místní vesnice, neocenitelná. Navzdory tomu nedostávají od místních úřadů žádnou podporu a často postrádají alespoň základní vzdělání. Podpořeným  asistentkám jsme zajistili základní vybavení a pro část z nich uspořádali základní zdravotnické školení. Tyto ženy pracují zhruba v 50 vesnicích a přivedou na svět každý měsíc 350 dětí.

Příběhy

Zlepšujeme zdravotní péči v Angole

Rozhlehlá Angola se stále vzpamatovává z následků občanské války. Angolské zdravotnictví je pro většinu obyvatel nedostupné, a to jak finančně, tak fyzicky. Nejhorší je situace mimo města. Místní obyvatelé často za lékaři cestují i dva a více dnů pěšky. Těhotné ženy pak většinou rodí doma za přítomnosti nedostatečně vyškolených porodních asistentek. Díky Skutečné pomoci jsme vyškolili tradiční porodní […]

Bojujeme s podvýživou v Zambii

Zambie patří mezi nejméně rozvinuté státy světa. Zároveň se řadí mezi země s nejvyšší chronickou chudobou na světě a nejvyššími rozdíly mezi bohatým a chudým obyvatelstvem. Oblast Kalabo v Západní provincii je vůbec nejchudší částí země. Více než 80 % obyvatel tady žije v extrémní chudobě. Jejich jediným příjmem je zemědělství, které ovšem ničí obrovské […]

Semináře Člověka v tísni pomohly zlepšit výživu a zdraví našich dětí, říkají maminky z Angoly

Semináře Člověka v tísni pomohly zlepšit výživu a zdraví našich dětí, říkají maminky z Angoly

Leontina Tepeca, Graciana Vihemba a Julieta Mutango jsou tři maminky z Angoly. Leontina má dětí sedm, Graciana má tři a Julieta dvě. Všechny tři ženy se zúčastnily našich vzdělávacích seminářů o kojení a péči o miminko. Semináře se konaly ve vesnici Kapamba, 15 km od města Kuito ve střední Angole. Lidé z angolské mise Člověka […]

Další příběhy

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!