Co byste si koupili za 30 korun?

Pro miliardu lidí to jsou peníze na celý den.

Tito lidé svoji situaci většinou nezavinili a zároveň nejsou schopni sami začarovaný kruh bídy prolomit. Neocenitelnou pomocí pro ně je, nejen pokud dostanou hospodářská zvířata nebo osivo, ale především pokud jim dáte možnost naučit se novým dovednostem, díky nimž uživí své rodiny.  Pravidelné podpora našich dárců nám umožňuje pomáhat farmářům od Hindukúše až po jih Afriky.

Od roku 2006 Člověk v tísni podporuje střední zemědělské školy v Afghánistánu, zemi, kde farmaření zaměstnává až čtyři z pěti obyvatel. Zároveň se ale zdejší lidé kvůli desetiletím válek přišli o po generace předávané znalosti, jak se o půdu správně starat.  Spolupracujeme proto s více než stovkou zemědělských škol a institucí ve všech afghánských provinciích. Snažíme se, aby studenti zemědělských škol dostali co nejkvalitnější vzdělání a aby se výuka co nejvíce soustředila na získání praktických znalostí a dovedností.  Díky pravidelné podpoře dárců Skutečné pomoci jsme již desítkám středních zemědělských škol dodali učebnice, nábytek do učeben nebo vybavení pro školní knihovny.

Součástí pomoci Člověka v tísni v Afghánistánu také vždy byla pomoc nejchudším rodinám na venkově. V nehostinných horských oblastech na severu země se snažíme, aby místní byli méně zranitelní extrémními výkyvy počasí. Dozvídají se od nás proto, jak předcházet degradaci půdy a díky naší pomoci zakládají ovocné sady, které by jim do budoucna měly vydělat na živobytí. Jiné rodiny se zase učí přetvořit políčko za domem na zeleninovou zahradu, jež nasytí celou rodinu. Část pomoci jsme v uplynulých letech realizovali díky dárcům Skutečné pomoci.

Vybavili jsme desítky zemědělských škol v Afghánistánu.

Učíme podnikat ženy v chudinských čtvrtích.

Vzděláváme farmářské rodiny v Kambodži a pomáháme jim, aby jejich zvířata zbytečně neumírala.

Etiopii podporuje Člověk v tísni školící střediska, kde místní farmáře učíme, jak správně obdělávat půdu, jaké plodiny pěstovat, případně jak používat hnojiva. V řadě oblastí zdejší zemědělci zaznamenali nárůst výnosů. Naše farmářská školící střediska již nepřímo pomohla více než 19 000 lidí. Část pomoci, zejména osivo a školení pro zemědělce, byla možná díky podpoře dárců Skutečné pomoci.

V Etiopii máme za sebou tři roky intenzivní práce v chudinských slumech  metropole Addis Abeby. Pomáhali jsme zde ženám, které se ocitly doslova na okraji společnosti. S naší pomocí zakládaly svépomocné skupinky, v rámci kterých se učily, jak společně hospodařit a šetřit peníze, zdokonalovaly se v praktických řemeslech. Nejúspěšnější z nich pak s naší pomocí začaly s drobným podnikáním. Dříve z velké části negramotné ženy odkázané na pomoc z venčí tak najednou získaly sebevědomí i schopnosti samy řešit své problémy.

Ve venkovských oblastech Angoly jsme po několik let pravidelně navštěvovali zhruba sedm stovek farmářů žijících v odlehlých vesnicích. Místní jsme učili, jak lépe obdělávat svá políčka, ukázali jim nové plodiny a motivovali je, aby plodiny pěstovali společně.  Protože skromná políčka mnohdy nedokáží uživit početné rodiny, učili jsme některé z místních lidí také novým dovednostem tak, aby nebyli plně závislí na úrodě svého políčka. Nově tak třeba někteří z nejchudších venkovanů začali chovat včely a prodávat med na místním trhu nebo se naučili základům truhlářství. V roce 2014 jsme takto pomohli lidem z téměř 30 vesnic.

Farmáři v Kambodži, kde Člověk v tísni také pracuje, se dlouhodobě potýkají s tím, že jejich zvířata umírají na nejrůznější nemoci. Je to proto, že rodiny mají jen malé znalosti, jak o zvířata správně pečovat. Člověk v tísni proto pracuje s místními veterináři. Pomocí nejrůznějších workshopů zlepšujeme jejich praktické i teoretické dovednosti a pomáháme jejich služby propagovat mezi vesničany, kteří zatím zvířecím doktorům příliš nevěří.

Díky dárcům Skutečné pomoci jsme dosud podpořili téměř dva tisíce farmářských rodin. Kromě řady užitečných rad, jak se starat o své chovy, dostali všichni farmáři drobný příspěvek. Naše podpora jim umožnila jak očkovat svá zvířata, tak zlepšit kurníky, ohrady nebo oplocení tak, aby se zabránilo šíření nemocí. Je to pro ně velká změna k lepšímu, protože jim nyní uhyne mnohem méně zvířat.

Příběhy

Ztrácím zrak, tak nám pomoc přišla v pravou chvíli

Ztrácím zrak, tak nám pomoc přišla v pravou chvíli

V Angole, v provincii Bié, se nachází malá vesnice jménem Chimbata. Jedním z jejích obyvatel je Moisés Chimbulo. Je mu 52 let, je ženatý a má 12 dětí. „Už jsem nějaké kachny choval a tyhle nové mi hodně pomůžou. Díky nim budu moci do budoucna sobě a své rodině koupit léky, oblečení a vlnité plechy na střechu. Vajíčka […]

Tajfun na Filipínách

Na Filipínách stavíme lidi znovu na nohy

Podívejte se na video z Filipín, kde i díky Skutečné pomoci pomáháme lidem postavit se znovu na vlastní nohy po řádění tajfunu Haiyan.

Teď uživím celou rodinu

Mladá maminka čtyř dětí Zenebech (26) se pyšně dívá na své políčko vzrostlé kukuřice. „Jsem opravdu ráda, že se nám tak urodilo, to dříve nebylo, ale díky školením od Člověka v tísni vím, jak správně obdělat půdu a zasít. Dříve jsem zrnka kukuřice jen rozházela po poli, ale většina z nich se pořádně neuchytila. Teď vím, že […]

Další příběhy

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!