Příběhy naší pomoci

Pomáháme po celém světě.

Semináře Člověka v tísni pomohly zlepšit výživu a zdraví našich dětí, říkají maminky z Angoly

Semináře Člověka v tísni pomohly zlepšit výživu a zdraví našich dětí, říkají maminky z Angoly

Leontina Tepeca, Graciana Vihemba a Julieta Mutango jsou tři maminky z Angoly. Leontina má dětí sedm, Graciana má tři a Julieta dvě. Všechny tři ženy se zúčastnily našich vzdělávacích seminářů o kojení a péči o miminko. Semináře se konaly ve vesnici Kapamba, 15 km od města Kuito ve střední Angole. Lidé z angolské mise Člověka […]

Zdraví díky mobilům?

Zdraví díky mobilům?

Je horké odpoledne a do nemocnice Kampong Tralach v Kambodži začínají přicházet novopečené maminky se svými dětmi na kontrolu. „Nevím moc o tom, co bych měla dělat po porodu a jak se postarat sama o sebe či o mé děťátko,“ povídá Sreymuoy, dvaadvacetiletá maminka, která právě přivedla na svět svou první holčičku. „Je to úplně […]

Pro dnešek změřeno a zváženo

Víte, že v Angole se věku pěti let nedožije až dvacet procent dětí? Jednou z příčin je podvýživa způsobená málo pestrou stravou a infekcemi, které dětem ubírají živiny. Člověk v tísni proto nově začal ve dvou okresech angolské provincie Bié bojovat proti tomuto zákeřnému zabijákovi dětí. Kolegyně Petra Pojerová se účastnila návštěvy ve vesničce Chingangu, kde spolu s kolegy prováděla měření zdejších dětí a jejich matek a sepsala pro Vás své postřehy přímo z místa.

Měříme podvýživu v Angole

Víte, že v Angole se věku pěti let nedožije až dvacet procent dětí? Jednou z příčin je podvýživa způsobená málo pestrou stravou a infekcemi, které dětem ubírají živiny. Prohlédněte si fotogalerii, kterou pořídili kolegové během měření podvýživy v odlehlých oblastech angolské provincie Bié.

Netradiční osvěta v Kambodži – s pomocí mobilů

Ve zdravotnickém středisku Kampong Tralach v Kambodži jsme si povídali s dvěma čerstvými maminkami. Obě se přihlásily do inovativní kampaně Člověka v tísni, v níž využíváme mobilní telefony a pomáháme ženám překonat všechny nástrahy těhotenství a péče o novorozené dítě. Jednoduché, asi minutové zprávy upozorňují, jak předejít problémům během těhotenství a jak novorozenému dítěti poskytnout tu nejlepší péči.

Mobilní telefony pomáhají maminkám

V Kambodži využíváme mobilní telefony, abychom pomohli těhotným ženám a novopečeným maminkám. Ženám zejména z odlehlých venkovských oblastí posíláme jednoduché, asi minutové hlasové zprávy. Dozví se v nich, jak poznat komplikace během těhotenství nebo jak se starat o své dítě v prvních týdnech po porodu.

Při porodech jsem si svítila petrolejkou

Angola je známá pochmurnou statistikou – je jednou ze zemí, kde při porodu umírá nejvíce žen a novorozenců. Navíc méně než 40% budoucích matek vyhledá během těhotenství jakoukoliv lékařskou péči. Klíčovou roli, zejména na angolském venkově, tak hrají tradiční porodní asistentky, lidově bychom je asi označili jako porodní báby.

Postavte si svoji latrínu

V Angole pracuje Člověk v tísni společně s UNICEF na osvětové kampani, behěm níž vysvětlujeme místním lidem, proč je důležité, aby dodržovali základní zásady hygieny. Klíčem k jejich zdraví a především ke zdraví jejich dětí je, aby používali latríny. Na základě našich návštěv ve více než 120 vesnicích si místní sami postavili již přes 1300 záchodů.

Pomoc porodním bábám v Angole

Člověk v tísni také díky Skutečnému dárku a dlouhodobé sbírce Skutečná pomoc podporuje tradiční porodní báby v Angole. Pořádáme pro ně školení, jak být připraveni na krizové situace během porodu, a vysvětlujeme, jaké rady předávat novopečeným maminkám. Porodní asistentky dostaly také vybavení, které potřebují ke své práci.

Pomáháme dětem a jejich maminkám v Kambodži

V porovnání s Českou republikou hrozí Kambodžankám 30 krát vyšší riziko, že zemřou při porodu. V řadě venkovských zdravotnických středisek jsme díky pravidelným dárcům Skutečné pomoci mohli pořádat intenzivní zdravotnický kurz pro zdejší porodní asistentky. Organizujeme také nejrůznější osvětové kampaně pro samotné matky s dětmi, aby věděly, jak zajistit, aby jejich děti byly zdravé.

Svému dítěti mám vařit i zeleninu?

V Kambodži není rýže základem jídelníčku jen proto, že je nejvíce dostupná, ale také proto, že lidé věří, že je v ní vše, co tělo potřebuje. Proto se téměř nijak nedochucenou rýžovou kaší, které říkají „ba-bá“, krmí už batolata. Neblahým důsledkem toho je, že děti pak nedorůstají a nevyvíjejí se jim ani kognitivní schopnosti tak, jak by měly. Organizujeme proto workshopy vaření, při nichž se v odlehlejších oblastech snažíme o propagaci zdravého a výživného jídla pro malé děti.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!