HaitiŠkolstvíNa Haiti jsme otevřeli 8 dětských center

Díky dárcům Skutečné pomoci a příspěvkům na SOS sbírku otevřel Člověk v tísni společně s partnery v provizorních táborech v Port-au-Prince a Petit Goave v průběhu února až srpna 2010 osm dětských center.

Do doby jejich uzavření na konci roku 2010 je využilo dohromady přes dva a půl tisíce dětí ve věku od čtyř do čtrnácti let. Nabízely jim především smysluplné trávení volného času, ale také psychologickou pomoc a možnost vyrovnat se s prožitými traumaty.

Bydlíme s maminkou ve stanu tady za rohem v kempu Dahomey. Je mi dvanáct let. Škola je zavřená a moc mi chybí. Nejradši jsem měla francouzštinu. Teď chodím sem do dětského centra. Ráda kreslím a baví mě, když nám hrajou na kytaru a my zpíváme. Taky jsem tu potkala nový kamarády. Chodím sem každý den, protože nemám co dělat. Taky mně hrozně baví skákání přes lano. Dvě děcka s tím točí a třetí skáče,“ popsalo svou situaci dívka, která našla útočiště v dětském centru Člověka v tísni.

S podporou agentury OSN a finské organizace FLM jsme vybudovali 37 provizorních stanových škol v městečku Petit Goave pro více než 7 000 studentů.

Pro učitele a ředitele škol jsme pořádali školení o tom, jak přistupovat k výuce v nastalých podmínkách, jaká jsou nová kurukila pro výuku či jak se připravit na případnou další katastrofu – hurikán či zemětřesení. Od září 2010 probíhaly rekvalifikační kurzy pro truhláře a zedníky. Tato řemesla jsou při obnově země potřeba nejvíce. Stovka mladých lidí tak získá možnost najít si práci a zapojit se tak zpět do normálního života.

Člověk v tísni a pomoc na Haiti

Haiti je nejchudší zemí západní polokoule. V lednu 2010 zemi postihlo největší zemětřesní za posledních 200 let s epicentrem pouhých 13,5 km od hlavního města Port au Prince. Katastrofa si vyžádala více než 200 tisíc obětí na životech a tři milióny lidí zůstaly bez přístřeší. Díky chudobě, vnitřní nejednotnosti, politické nestabilitě a skutečnosti, že bylo zcela zničeno hlavní město, by se země bez cizí pomoci vypořádala s následky katastrofy jen obtížně.

Člověk v tísni začal na Haiti pomáhat lidem postiženým zemětřesením hned v lednu 2010. Naším hlavním působištěm se stala oblast Petit Goave na jihozápadě země, kde jsme pomáhali obětem zemětřesení, ale také se aktivně podíleli na koordinaci pomoci, která byla extrémně potřebná a náročná.

V naší činnosti nás intenzivně podporoval česká veřejnost. Sbírka SOS Haiti přinesla celkem 46,2 mil Kč, na místě jsme pomáhali také díky darům Klubu přátel Člověka v tísni nebo podpoře české vlády.

Za dva a půl roku jsme pomohli celkem 130 tisícům Haiťanů. Mise byla na podzim 2012 ukončena.

NĚKTERÉ VĚCI SE NEMAJÍ ODKLÁDAT NA ZÍTŘEK.