Mongolsko

V Mongolsku se Člověk v tísni dlouhodobě zaměřuje na řešení problémů, které trápí lidi žijící v odlehlých stepních oblastech.

Mobilní kliniky

Kvůli rozlehlosti mongolského venkova musí místní lidé urazit stovky kilometrů, aby se dostali do nejbližší nemocnice. Pro chudé nomády to často představuje nepřekonatelný problém a jsou tak odkázáni pouze na jednoduchá venkovská střediska, kterým ale chybí doktoři a potřebné vybavení. Přitom jedna návštěva lékaře-specialisty může často těmto lidem zachránit i život.

Člověk v tísni proto v roce 2013 pokračoval ve spolupráci s mongolskými krajskými nemocnicemi. Nemocnice postupně vybavujeme mobilními zdravotnickými ordinacemi. Jedná se o terénní automobily zařízené moderními lékařskými přístroji. Tyto „sanitky“ vyjíždí spolu s lékaři-specialisty z  nemocnic do vzdálených vesnic. Často se stává, že místní obyvatelé vidí gynekologa, neurologa nebo zubaře poprvé v životě.

V roce 2013 Člověk v tísni pořídil dvě nové mobilní ordinace, které budou pomáhat lidem v krajích Chovsgul a Umnugobi. Také díky štědrosti dárců Skutečné pomoci byly vozy vybaveny sadou lékařských přístrojů, které teď při výjezdech nebudou chybět v samotných nemocnicích.

Na konci roku brázdilo šest „sanitek“ celkem 6 mongolských krajů, jejichž rozloha je větší než území Francie. S jejich pomocí lékaři ošetřili již více než 20 000 lidí.

A jak to vypadá, když mobilní klinika dorazí do zapadlé mongolské osady? Příjezd sanitky hlásí nemocnice obvodním lékařům v sumech nejméně měsíc předem a ti potom kýžený termín šíří mezi své pacienty. Pomůže v tom obecní rozhlas a informace se pak dále šíří od úst k ústům mezi jurtami, které jsou roztroušeny ve stepi až desítky kilometrů od sebe. V den, kdy lékaři rozbalí diagnostické přístroje v místním zdravotnickém středisku, na úřadu nebo ve stanu, už tak na vyšetření obvykle čekají desítky pastevců a dalších lidí z blízkého či vzdálenějšího okolí.

Podpora zemědělství

shrnuti 2013_mon_04_archiv CvT

Člověk v tísni také v roce 2013 podporoval zemědělské poradenské centrum v provincii Dornogobi, které vybudoval před třemi lety. V nehostinné oblasti na jihu Mongolska poskytuje nejen vhodnou sadbu a osivo pro místní drobné zemědělce, ale slouží také jako demonstrační zařízení, kde se místní rolníci učí, jak se správně starat o svá políčka nebo jak jednotlivé plodiny vhodně hnojit.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!