Mongolsko

V Mongolsku jsme pokračovali s pomocí započatou v předešlém roce, a to díky rozsáhlejší podpoře české vlády a dárců. Naši pozornost jsme nadále směřovali k dlouhodobě palčivým problémům lidí žijících v mongolské stepi.

Mobilní kliniky

shrnuti 2012_mon_02_Adam Hajek

Nomádské obyvatelstvo provincií Archangaj a Uvurchangaj to má do centrální nemocnice až 260 km daleko. Kvůli velké odlehlosti se běžně stává, že lidé, kteří akutně potřebují lékařskou pomoc, nestihnou dojet do nemocnice včas. Předčasně umírají rodící matky, děti i staří lidé.

Také v roce 2012 brázdily námi pořízené a nově vybavené mobilní sanitky mongolskou step. K původním dvěma sanitkám loni přibyly další dvě, jež dojíždějí do 14 vzdálených okresů západního Mongolska. Celkem tedy 4 auta vybavená lékařskými přístroji a potřebným materiálem vozí zkušené doktory z krajských nemocnic do vzdálených nomádských oblastí a přiváží lidem na vesnicích takové odborníky, jako je gynekolog, zubař či neurolog. Běžně se stává, že venkovští obyvatelé navštíví daného specialistu poprvé ve svém životě.

„Jmenuju se Tsevelma a letos mi bude osmdesát. Chtěla bych vám moc poděkovat za založení téhle mobilní ordinace. Já už bych takhle na stará kolena do krajské nemocnice snad ani nedorazila. Vyšetřili mě dneska tři doktoři – ECG, ultrazvuk a neurolog. Byla jsem tu před týdnem ve zdravotnickém středisku a doktor mi řekl, abych přišla dneska, když přijede mobilní ordinace. Jsem ráda, že mě takhle všichni proklepli naráz. Za pár dní vyrážíme na letní pastviny a několik měsíců bych se k doktorovi neměla příležitost dostat vůbec.“

Podpora zemědělství

???????????????????????????????

Zemědělství je v Mongolsku stále velmi zaostalé. Rozpadem zemědělských družstev přišli drobní farmáři a rolníci o služby, které byly předtím samozřejmostí, jako např. zpracování surovin, ustájení zvířat přes zimu, veterinární péči, výkup produktů a další. Navíc je Mongolsko v posledních letech postihováno neobvykle často silnými mrazy zvanými dzud, při kterých pastevcům umírají celá stáda dobytka, znamenající jejich jediný zdroj obživy.

Člověk v tísni proto v provincii Dornogobi na jihu Mongolska vybudoval zemědělské poradenské centrum, které má poskytnout vhodnou sadbu a osivo pro místní drobné zemědělce a má také sloužit jako školicí a demonstrační zařízení. Loni zde proběhlo několik praktických školení pro místní obyvatele například o tom, jak postavit fóliovník či jak jednotlivé plodiny vhodně hnojit. Drobným zemědělcům jsme za zvýhodněnou cenu prodali brambory na sadbu a kvalitní osivo, vhodné nářadí a zavlažovací zařízení.

V šesti oblastech provincie jsme také zavedli demonstrační pole (Farmer Field Schools), kde společně se skupinami zaujatých farmářů zkoušíme nové pěstitelské postupy, učíme je efektivně hospodařit s vodou, pořádáme školení s odborníky a snažíme se tak o celkovou udržitelnost zemědělské produkce v místních podmínkách. S naší pomocí by měly být místní zemědělské rodiny schopny se uživit, zlepšit si svůj jídelníček a ještě rozšířit nabídku plodin na místním trhu.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!