Kongo

Práce Člověka v tísni v Demokratické republice Kongo, jedné z nejméně rozvinutých zemí světa, není jednoduchá. Pomáháme v provincii Jižní Kivu na východě země. Zdejší chudé venkovské oblasti jsou často místem střetů nejrůznějších povstaleckých skupin a konžské armády. Vesnice, v nichž pracujeme, jsou mnohdy schované v pralese a dostupné jen pěšky nebo na motorce.
Přes tyto a další překážky již několik let úspěšně pracujeme na zlepšování zdravotní péče v několika oblastech provincie. Postavili jsme zde také několik škol. Zdraví místních se snažíme chránit i zlepšováním hygieny a přístupu k pitné vodě.

Pomáháme zdravotníkům

shrnuti 2014_drc_doktori

V provincii Jižní Kivu je dostupnost lékařské péče opravdu tristní. Například v zóně Lulingu připadá na 150 000 obyvatel jen několik doktorů. Ve většině zdravotnických zařízení tak pracují jen zdravotní sestry a bratři bez dostatečného vzdělání.

Letos jsme proto pokračovali v podpoře desítek zdejších zdravotnických středisek. V části z nich jsme díky Skutečné pomoci učili místní personál, jak se chovat v případech komplikovaných porodů, při kterých hrozí smrt matky nebo dítěte. Předešli jsme tak řadě zbytečných tragédií. Zdravotníkům jsme také pomáhali, aby byli připraveni v případě epidemie malárie, cholery nebo dalších závažných nemocí.

V oblasti Bunyakiri, která byla v minulosti místem přílivu uprchlíků utíkajících před boji mezi armádou a početnými skupinami rebelů, jsme s podporou českých dárců pomáhali s opravou jednoho zdravotnického střediska, které slouží obyvatelům desítek okolních vesnic. Zdravotníci také nově dostali latríny a další hygienické vybavení. Pomáhali jsme také se stavbou nové budovy pro školu, která leží v sousedství opraveného střediska.

 

shrnuti 2014_drc_skola v nzovu

Stavíme školy

Ve vesničce Nzovu jsme díky Skutečné pomoci postavili novou školu pro 300 dětí (na obrázku) a vybavili ji lavicemi a nábytkem. Pro místní jde o velkou pomoc, protože školní docházka v této oblasti, sužované nepokoji a rozsáhlými přesuny obyvatel, je velmi nízká.

Školu jsme chtěli postavit již před dvěma lety, ale kvůli bojům nebyla oblast dlouhodobě přístupná. Škola se stala první zděnou budovou v oblasti a Člověk v tísni byl jednou z mála organizací, která v oblasti v roce 2014 pomáhala.

Opravujeme studny a stavíme latríny

shrnuti 2014_drc_nove latriny

shrnuti 2014_drc_cesta

Velká část obyvatel Jižního Kivu nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Místní lidé proto často trpí nemocemi, které se šíří kontaminovanou vodou, například průjmy a dalšími komplikacemi. Nejnáchylnější jsou bohužel děti, až pětina dětí pravidelně trpí průjmovými onemocněními.

V roce 2014 jsme díky podpoře dárců z Česka postavili nové bloky latrín (3- až 6dveřové) pro celkem 13 škol a 9 zdravotnických středisek. S řadou těchto staveb nám pomáhali lidé z místních komunit.

Ve velmi odlehlé oblasti Shabunda ležící uprostřed bažin a pralesů jsme také vybudovali 6 vodních zdrojů pro 40 000 lidí.

Ve stejné oblasti jsme také ve spolupráci s místními opravili celkem 37 km cesty, která pomáhá zásobovat řadu vesnic a také několik zdravotnických středisek. V období dešťů tak už nebude problém do nich dopravit léky a rovněž se tím usnadní přístup pro pacienty z okolních vesnic.

Nejzapadlejší vesnička, v níž jsme pomáhali se stavbou a opravou latrín, se jmenuje Matamba. Nachází se v hustém pralese asi 7 hodin pěšky od obce Nduma, která je jakýmsi „střediskem“ místní oblasti. Cesta sem je jen obtížně přístupná na motorce. Když ji absolvujete, snadno podlehnete dojmu, že tenhle kout světa zamrzl zpátky v čase. Poté, co strávíte cestu drkotáním se po kamenité pěšince, blouděním na neznatelných stezkách pralesem a broděním řek, jste v cíli – v místě, kde jedinou známkou civilizace jsou zrezivělé elektrické dráty z dob belgické kolonizace. Připadáte si jako v nějakém science fiction. Jen stěží tu někdo věřil, že až sem dorazí mezinárodní pomoc. Přesto se tak díky Člověku v tísni stalo a naše přivítání od zdejších „zapomenutých“ lidí bylo velmi vřelé.

 

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!