Kongo

Demokratická republika Kongo se vzpamatovává z nejkrvavějšího konfliktu od druhé světové války. Na východě Konga, kde od roku 2009 pracujeme, stále působí skupiny rebelů, kteří ohrožují místní obyvatele.

Podpora zdravotnických středisek

shrnuti 2013_kon_02_Tomáš Kubeš

shrnuti 2013_kon_03_Tomáš Kubeš

Do Konga nás přivedly příběhy znásilněných žen a prostřednictvím pomoci obětem sexuálního násilí se začal Člověk v tísni v zemi věnovat systematické podpoře místního zdravotnictví. V provincii Jižní Kivu Člověk v tísni spolupracuje s desítkami zdravotnických středisek. Dodáváme do nich léky a zdravotnický materiál, poskytujeme školení personálu a přispíváme na jejich provoz. V roce 2013 jsme díky podpoře dárců Skutečné pomoci pomáhali při epidemii cholery, která vypukla v oblasti Kitutu. Celkem jsme poskytli léky 560 nemocným lidem.

V oblasti Kakemenge, kde žije zhruba 7 500 lidí a řada z nich trpí nemocí AIDS, prováděl Člověk v tísni testy na přítomnost nebezpečného viru HIV u pacientů místního zdravotnického střediska.

Díky podpoře dárců Skutečné pomoci jsme mohli informace o rizicích nákazy HIV a způsobech, jak k ní dochází, šířit mezi lidi také pomocí vysílání v místním rádiu, které poslouchá většina obyvatel. Řada z nich se pak skutečně nechala otestovat, mezi nimi také těhotné ženy, které do zdravotnického střediska docházejí na předporodní péči.

Zdravotnická střediska na východě Konga představují často jen chatrné stavby bez vody, elektřiny a toalet. Jsou skromně vybavena a místo doktorů zde většinou ordinují zdravotní bratři. V podpoře místních lékařů jsme proto odhodláni pokračovat také v příštím roce. Pomůžeme například s rekonstrukcí sedmdesáti kilometrového úseku silnice, která vede neprostupnými oblastmi a spojuje pět námi podporovaných zdravotních středisek s okolním světem. Opravíme mosty a zpevníme povrch cesty, aby materiál lékařům nemuseli v období dešťů nadále dopravovat nosiči.

Dvě opravené školy

shrnuti 2013_kon_04_archiv ČvT

 

V roce 2013 pomohl Člověk v tísni také s přestavbou dvou škol. Jak škola v Kabuzu, tak v Kimbili bývaly dříve jednoduchými stavbami ze dřeva a hlíny, které nedostačovaly potřebám místních žáků. Místním komunitám jsme pomohli postavit bytelnější školní budovy z cihel. Člověk v tísni poskytl odborný dohled nad stavbou a dodal pro místní obyvatele nedostupné stavební materiály – například cement nebo plechové pláty na střechu a nejrůznější nářadí. Místní lidé pak aktivně pomáhali při stavbě, hlavně při výrobě cihel, a zajistili dostupné suroviny (písek, kameny, štěrk, vodu).

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!