Kongo

Demokratická republika Kongo je třetí největší zemí Afriky a zároveň zemí, která se již 11 let vypořádává s následky nejkrvavějšího válečného konfliktu od konce 2. světové války. Východ Konga nadále pustoší ozbrojené skupiny drancující přírodní bohatství této krásné země a zdejší obyvatelé žijí ve strachu o své životy.

Venkovské školy

shrnuti 2012_kon_02_archiv CvT

V Kongu Člověk v tísni dlouhodobě usiluje o zlepšení kvality základní školní docházky ve venkovských školách. Při jejich stavbě či opravě se vždy snaží o maximální zapojení lidí z komunity, jejichž děti školu navštěvují. Školy jsou stavěny z místně dostupných materiálů, základem jsou cihly pálené z jílu, které tamní rodiny samy vyrábějí. V současné době Člověk v tísni podporuje stavbu dvou škol v obcích Musali a Amuka a opravu školy v obci Lubemba.

„Je to radost, že se budeme moci učit v opravdové škole s opravdovou střechou,“ říká třináctiletý Lusombo Mugalulwa. Lusombo chodí do 6. třídy a ve škole Musali patří mezi premianty. „Teď musíme vždy čekat v kostele, než přestane liják, a teprve pak se můžeme vrátit do tříd, kde je ale všechno mokré. Střecha je děravá jak řešeto.“ Lusombo chodí do této školy už třetí rok, a co ji zná, vždycky byla poškozená. „Když prší dlouho a hodně, učitelé nás většinou pošlou domů,“ říká Lusombo, který by chtěl být lékařem. Nová škola bude z větší míry postavena z místně dostupných materiálů za velkého přispění komunity. Nyní zedníci staví základy a brzy již začnou růst i zdi. Škola bude vybavena plechovou střechou, která ani v tom největším lijáku nepropustí ani kapku vody. „Na školu se opravdu těším, prý bude hotová už v březnu,“ říká Lusombo.

Boj s nemocí AIDS

shrnuti 2012_kon_03_archiv CvT

S cílem zvýšit povědomí o nemoci AIDS a vést lidi k zodpovědnému chování Společnost Člověk v tísni brzy otevře, opět díky našim dárcům, při zdravotním středisku v Kakemenge na východě Konga centrum pro dobrovolné testování a poradenství.  Kromě informací bude poskytovat kondomy, testy na HIV/AIDS a bude léčit choroby spojené s AIDS.

„Od srpna, kdy jsme středisko otevřeli, sem dorazilo na testování 164 lidí,“ říká zdravotník Muzindikwa Kasusanya. „Naštěstí zatím byli všichni negativní,“ dodává spokojeně. Mluví o nově otevřeném středisku pro dobrovolné testování a poradenství v oblasti HIV/AIDS. Tato obávaná choroba je v řadě zemí subsaharské Afriky největším zabijákem lidí v produktivním věku a zanechala za sebou miliony osiřelých dětí.

Latrína dokáže zachránit život

shrnuti 2012_kon_04_archiv CvT

Díky dárcům se snažíme zajistit přístup k vodě a základní hygieně pro žáky dvou škol na východě Konga – Kitumba a Kaboge, se kterými již delší dobu spolupracujeme. V rámci programu „čistá škola“ se učitelé a děti učí, jak se starat o čistotu a hygienu. V konžských podmínkách toto vůbec není samozřejmostí.  Učitelé i děti dostali učebnice o správné hygieně a učitelé prošli šestidenním školením, kde se dozvěděli, jak s dětmi dále pracovat a vést je k větší hygieně a čistotě. V tomto roce budou školy vybaveny potřebným zařízením – záchody a systémem na svod dešťové vody ze střechy napojeným na kohoutky na mytí rukou.

Desetiletý Fidel Itima má jasno: „Chci být čistý, abych neonemocněl.“ Nicméně na dotaz, kolikrát denně si myje ruce, odpovídá, že dvakrát. Vždy prý před jídlem. Nicméně přiznává, že většinou jí třikrát denně a že taky během dne chodí na toaletu. Fidel má prostě, podobně jako mnoho dalších konžských dětí, co dohánět. „Je pravda, že mívám často silný průjem,“ přiznává po chvíli váhání. „Ale to mají u nás všichni,“ dodává na vysvětlenou. „Slyšel jsem, že se tu budeme učit, jak udržovat školu i děti čisté.“

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!