Státy Kavkazu

V roce 2014 jsme také díky podpoře našich dárců pomáhali v Arménii a Gruzii.

 

shrnuti 2014_arm_01_kurzy

Arménie

V Arménii je každé pracovní místo důležité. Dva ze tří obyvatel této malé kavkazské země odešli pracovat do zahraničí, aby uživili své rodiny. Pro mnohé z nich není cesta zpátky – doma prostě práci nenajdou. Člověk v tísni se společně s místními úřady snaží o zlepšení situace. Mimo jiné organizujeme rekvalifikační kurzy. Polovina jejich absolventů má dnes práci, což je pro nás velký úspěch. Ze sbírky Skutečná pomoc jsme v uplynulém roce uskutečnili kurzy pro 33 lidí a další chystáme i na tento rok. Z průběžných výsledků máme radost – například všechny účastnice našeho tříměsíčního kurzu zaměřeného na práci s počítačem a praktickou práci v kanceláři dnes mají zaměstnání, většinou jako sekretářky v podnicích.

Díky sbírce Skutečná pomoc jsme také do desítek arménských škol zavedli projekce dokumentárních filmů. Chceme tak motivovat místní učitele, aby se svými studenty více diskutovali o lidských právech, rasismu, sociálních problémech, drogách či dalších těžkých tématech. Jen do konce roku 2014 bylo takto zapojeno přes 100 kantorů a v dalších letech doufáme v rozšíření projekcí také do dalších arménských škol.

 

shrnuti 2014_geo_02

Gruzie

V Gruzii dlouhodobě pomáháme lidem, kteří se stali uprchlíky ve své vlastní zemi, nebo rodinám, které žijí v chudobě a sociálním vyloučení.

V uplynulém roce jsme proto zorganizovali profesní kurzy pro mladé lidi z chudých venkovských rodin nebo dospívající vyrůstající v pěstounské péči. Tyto kurzy měly ukázat cestu gruzínským úřadům, jak efektivně zapojovat mladé lidi ze zranitelných skupin do gruzínské společnosti. Především však desítkám potřebných lidí umožnily nalézt práci a snáze tak začít samostatný život.

Díky sbírce Skutečná pomoc jsme pracovali ve městech Tskaltubo a Kutaisi a pomohli jsme celkem 16 dospívajícím mladým lidem v pěstounské péči, kteří budou muset brzy své náhradní domovy opustit. Díky podpoře dárců si během tří měsíců osvojili základy nejrůznějších řemesel. Učili se pracovat s počítači, jiní se zdokonalovali jako kuchaři, automechanici nebo kadeřnice.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!