Kambodža

Kambodža zažívá v posledních letech ekonomický růst, její obyvatelé však stále patří mezi nejchudší v celé jihovýchodní Asii.

Bezpečnější porody na kambodžském venkově

shrnuti 2013_kam_04_Jiří Pasz

shrnuti 2013_kam_01_Jiri Pasz

Člověk v tísni už šest let pomáhá v Kambodži zlepšovat podmínky v desítkách venkovských zdravotnických středisek. Dárci Skutečné pomoci umožnili, aby se v roce 2013 ve čtyřech střediscích konaly kurzy porodní a poporodní péče místního personálu. V zemi, kde je riziko úmrtí ženy při porodu třicetkrát vyšší než v ČR, se snažíme, aby se rodičkám ve zdravotnických střediscích dostalo co nejlepší péče.

Nezbytnou součástí naší činnosti je pak práce se samotnými těhotnými ženami nebo novopečenými maminkami. Pro celkem 600–800 matek žijících převážně v těžko dostupných vesnicích jsme díky Skutečné pomoci pořádali osvětové kampaně zaměřené na správnou péči o dítě. Ženy se během nich dozvěděly, jak poznat, když je jejich dítě nemocné, nebo jakou stravu dětem dávat, aby nebyly podvyživené.

„Odrodila jsem už spoustu dětí, některé spolu s další porodní sestrou, ale když je plno, pomáhám při porodu sama,“ říká pětadvacetiletá porodní asistentka Pisey. Její práce ve středisku Kampong Tralach je náročná – při pohotovosti v noci každou půlhodinu kontroluje stav všech těhotných žen a matek i jejich miminek. I když jsou místní porody velmi náročné a ženám neulevují od bolesti žádné tlumicí medikamenty, porody zde téměř vždy končí zdravou rodičkou i dítětem. „Za celou dobu mi nikdo při porodu neumřel,“ potvrzuje další z asistentek. „Dokonce se zde nenarodilo ani žádné postižené dítě.“

Oprava bioplynáren

Člověk v tísni díky projektu Skutečný dárek pomáhá v Kambodži se zaváděním bioplynáren. V těchto zařízeních se ze zvířecího trusu uvolňuje směs metanu a oxidu uhličitého, který napojením na plynový sporák či lampy poskytuje energii na vaření a svícení. Bioplynárny představují ekologicky šetrné řešení pro venkovské rodiny, protože jednak zabraňuje kácení místních lesů a jednak šetří rodinné rozpočty.

Díky dárcům Skutečné pomoci se snažíme na místě školit techniky, kteří se pak o bioplynárny dokážou starat a poskytují rodinám nutný servis. V roce 2013 jsme vyškolili celkem 65 techniků, kteří by měli být schopni pomáhat s provozem až 2 000 bioplynáren. Díky Člověku v tísni jsou tito opraváři vybaveni nejen znalostmi, ale především náhradními díly, které jsou klíčové k tomu, aby všechny bioplynárny, které jsme dosud v Kambodži pomáhali postavit, sloužily svým majitelům i v dalších letech.

Čisté ruce školáků i učitelů

shrnuti 2013_kam_03_archiv ČvT

Ve venkovských oblastech Kambodže bývá problém s dodržováním základních hygienických návyků. Chybí latríny, nezávadná pitná voda i obecné povědomí o nemocech šířených jídlem nebo vodou kontaminovanou fekálními bakteriemi. Zdravím a někdy bohužel i životem na to často doplácejí především děti.

Z prostředků Skutečného dárku proto Člověk v tísni pomáhal zlepšit úroveň hygieny na dvou základních školách v provincii Kampong Chhnang. Na školách jsme pomohli s přestavbou starých nefunkčních latrín a přístavbou nových.

Díky dárcům Skutečné pomoci jsme pak zorganizovali školení pro všech 571 místních dětí a jejich 16 učitelů.

Vysvětlili jsme jim nejen to, jak si správně mýt ruce, ale i jak používat nově postavené latríny. Během setkání se také učitelé dozvěděli, proč je důležité dbát na kvalitu vody, kterou děti pijí, a jak kontrolovat, aby ani jídlo nebylo zdravotně závadné. Opravené záchody i nově nabyté hygienické návyky pomohou zabránit, aby řada zdejších dětí trpěla nebezpečnými průjmovými onemocněními.

V Kambodži podporoval Člověk v tísni také místní zemědělce, pro něž jsme se snažili zajistit co nejlepší dostupnost veterinárních služeb.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!