Kambodža

V Kambodži má stále téměř třetina obyvatel příjem nižší než jeden dolar na den. Kilo rýže přitom stojí více než půl dolaru. Na zdravotní péči, za kterou se v Kambodži platí, již většina obyvatel peníze nemá. I proto se zde 5 % dětí nedožije pěti let.

Pomoc kambodžským matkám

shrnuti 2012_kam_02_archiv CvT

shrnuti 2012_kam_03_archiv CvT

Člověk v tísni proto již od roku 2008 pomáhá zlepšit podmínky ve venkovských zdravotnických střediscích, které vybavuje základním zdravotnickým materiálem, k tomu zavádí pitnou vodu a elektřinu a školí místní personál. V současné době podporujeme přes 100 zdravotnických středisek v provinciích Takeo a Kampong Chhnang, do kterých chodí lidé z více než 1 200 okolních vesnic. V těchto střediscích se od začátku naší intervence dramaticky snížila dětská úmrtnost při porodu.

V roce 2012 Člověk v tísni zajistil díky Skutečné pomoci intenzivní zdravotnický kurz pro porodní asistentky z provincie Pursat v jednom z pouhých tří tréninkových center v Kambodži. Díky praktickému školení získají porodní asistentky dovednosti k tomu, aby se matkám a jejich novorozeným dětem dostalo veškeré potřebné péče. Tyto kurzy jsou ve venkovských oblastech Kambodže velmi žádoucí, protože většina zdejších porodních asistentek má za sebou pouze jeden rok teoretické výuky bez jakékoliv možnosti si prakticky vyzkoušet nabyté zkušenosti. My se proto snažíme zdravotnickému personálu na praktických ukázkách přiblížit budoucí realitu, jak jen to jde. Nyní budou porodní asistentky vědět, jak se zachovat v případě komplikací při porodu a těsně po něm, poradí matkám, jak zajistit co nejlepší péči pro jejich novorozeně, a předají základy nutné hygieny.

Navy neměla skoro žádné zkušenosti z praxe a hned po škole nastoupila do zdravotnického centra Leay bo jako porodní asistentka. „Po závěrečné zkoušce jsem neuměla pořádně ani pochovat dítě. Vždycky, když se do našeho centra blížila těhotná maminka, rozklepala jsem se strachy,“ směje se Navy. Hned na začátku své kariéry se ale zdarma dostala na intenzivní měsíční školení první pomoci, které porodním asistentkám poskytuje společnost Člověk v tísni. „Dřív bych si nevěděla rady s některými zákroky, které se teď už nebojím dělat. Ale pokud se mi něco nezdá, pošlu maminku do provinční nemocnice,“ říká Navy. Zrovna nedávno poslala svoji pacientku rodit do města. Miminko nemělo správnou polohu. „Opravdu jsem za kurz vděčná. Jsem ještě mladá. Když jsem dokončila školu, pacientky mi nevěřily. To se po školení hodně zlepšilo,“ dodává.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!