Afghánistán

V provincii Balch, horské oblasti severního Afghánistánu, pracujeme od roku 2002. Lidé zde žijí odříznuti od civilizace, zcela závislí na tom, co si vypěstují na svých malých políčkách. Stále se však musí potýkat s následky ničivé války a s nepřízní přírody. Oblast čím dál častěji postihují dramatická sucha, která místní rodiny připravují o jediný zdroj obživy. Jejich děti tak hladoví.

shrnuti 2012_afg_02_archiv CVT

shrnuti 2012_afg_03_archiv CVT

V roce 2012 se Člověk v tísni, především díky českým dárcům a financím od německé vlády, snažil venkovským komunitám v distriktu  Zare a Marghzar předat potřebné znalosti k tomu, aby mohly zvládat boj s extrémním suchem. Učili jsme obyvatele venkova efektivně využít místní zdroje a nakládat s nimi tak, aby to pro ně bylo dlouhodobě přínosné a ještě si vydělali. Pomáháme jim tak postavit se na vlastní nohy.

29 rodin si s naší pomocí založilo ovocné sady pro přivýdělek a jako prevenci eroze půdy. Dalších 100 domácností si zase přetvořilo políčko za domem na zeleninovou zahradu, jež nasytí celou rodinu.

 Jednou z příjemců pomoci je i paní Nasima: „Jsem s dětmi zcela závislá na naší zahrádce. Když se urodí, je dobře, když přijde sucho, je hlad. V roce 2011 jsem kvůli suchu přišla o celou úrodu. Naštěstí se objevili ti Češi a začali zavádět novoty v kraji – nová semena odolná proti nepříznivému podnebí. Rozdali nám semena okry, fazolí, rajčat, okurek a dýně. Výsledkem bylo 110 kilo zeleniny, kterou jsem na konci roku 2012 sklidila. Větší část své produkce jsme prodali s manželem na místním trhu, cibuli jsme schovali na zimu a také si nasušili část rajčat.

 Člověk v tísni v Afghánistánu, kromě poskytování přímé pomoci chudým zemědělským rodinám, již více než deset let buduje školy a vzdělává místní učitele, školí zástupce venkovských komunit, obnovuje zdroje pitné vody a zlepšuje hygienu.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!