Příběhy naší pomoci

Pomáháme po celém světě.

Pomoc zemědělským školám v Afghánistánu

Od roku 2006 Člověk v tísni podporuje střední zemědělské školy po celém Afghánistánu. Snažíme se, aby studenti zemědělských škol dostali co nejkvalitnější vzdělání. Školám díky Skutečné pomoci dodáváme učebnice, vybavení pro odborné kurzy, nebo nábytek pro místní knihovny.

Neima zajistila vodu pro svou vesnici

Paní Neima Kedir žije ve vesnici Felka celý svůj život. Její manžel je farmář, pěstují v etiopském jídelníčku nepostradatelné pálivé papričky a tef, neboli miličku habešskou. Rodina nestrádá, díky výnosům ze zemědělství patří mezi vesnickou střední třídu. Co jim chybí ke spokojenému životu je stabilní zdroj pitné vody.

V Etiopii pomáhají pumpy na pitnou vodu

Voda je v Etiopii vysoce nedostatkovým zbožím. Ženy a děti tráví často velkou část svého dne chozením s kanystry ke zdroji vody, kterou pak využijí na vaření, praní, úklid a další základní úkony v domácnosti. Když se porouchal vrt ve vesnici Yeye, byla to pro místní katastrofa. Pomohli jsme proto s jeho opravou. Podívejte se, jak to dnes vypadá u vrtu, který každý den dává pitnou vodu desetitisícům lidí z okolí.

Mobilní ordinace brázdí mongolskou step

Nomádské obyvatelstvo odlehlých provinciích v Mongolsku to má do centrální nemocnice někdy až stovky kilometrů daleko. Krajské nemocnice jsme proto v letech 2011-2013 také díky Skutečné pomoci vybavovali mobilními ordinacemi. Celkem 6 námi darovaných „sanitek“ už v mongolských stepích ošetřilo přes 20 000 pacientů.

Naděje na lepší život

Šestnáctiletá Firehiwot Girma ztratila otce a žije pouze se svou matkou a čtyřmi sourozenci. Na svého otce si ani nepamatuje, zemřel, když byla ještě batole. Díky opravdu nuzným podmínkám, ve kterých vyrůstala, byla vybrána ke studiu na internátu v Awasse a na dva roky jí byla poskytnuta také strava a ubytování. Pak jsme jí zprostředkovali stáž v soukromé firmě, která vyrábí šátky a další doplňky k oděvům. Pokud se zde Firehiwot osvědčí, je pravděpodobné, že ji firma zaměstná.

Pomoc škole na úpatí Hindukúše

V roce 2013 Člověk v tísni pomohl škole ve vesnici Marghzár ležící na úpatí Hindúkuše, do níž chodí 1 200 žáků. Škola se dlouhodobě potýkala s nedostatkem prostředků na provoz palivového generátoru. Proto jsme škole pomohli s pořízením a instalací solárního systému.

Už vím, co dělat, když je má rodina nemocná

Šestiletý syn paní Yeth Saron se nedávno nakazil horečkou denque. Má štěstí. Jeho maminka totiž ví, co dělat, když se jemu nebo sourozencům udělá špatně. Yeth Saron absolvovala komunitní zdravotnické školení, které díky českým dárcům pořádala společnost Člověk v tísni. Když horečka neklesala, vzala ho proto hned do zdravotnického centra.

Odrodila jsem už spoustu dětí

Sedím na kamenné laviččce před nemocnicí s usměvavou slečnou oblečenou v křiklavě růžové uniformě. Jmenuje se Pisey, je jí pětadvacet a pracuje jako porodní asistentka. Místní porodnice je jednou z nejlepších nemocnic ze zdravotnických center, s kterými Člověk v tísni v provincii spolupracuje. Školení porodních asistentek a personálu zde bylo natolik úspěšné, že nemocnice funguje samostatně.

Pomoc lidem na okraji

V poslední době dochází v Etiopii k masivnímu stěhování do měst. Boj o živobytí však není ve městech o nic lehčí než na venkově a nově příchozí jsou rychle konfrontováni s tvrdou realitou až 40% nezaměstnanosti. Člověk v tísni proto od roku 2011 v Addis Abebě podporuje ženské svépomocné skupinky. Svépomocné skupiny se skládají z cca 20 velmi chudých žen z jedné lokality, které se za pomoci komunitních a sociálních pracovníků učí společně šetřit a podporovat se v drobném podnikání.

Od čištění bot až k vysokoškolskému diplomu

Dnes třiadvacetiletý Girma Tonja patří k jednomu procentu Etiopanů, kteří vystudovali vysokou školu. Ještě před pár lety to přitom vypadalo, že cesta ke vzdělání pro něj bude navždy uzavřená. Už v útlém dětství přišel o otce a pochází z velmi nuzných poměrů. Jeho rodina tehdy bojovala o holé přežití. Změna přišla, když byl přijat do internátu pro sirotky a částečně osiřelé děti, kterou v jihoetiopské Awasse podporuje Člověk v tísni.

Jak být lepším farmářem

Je to příběh s dobrým koncem. Také díky dárcům Skutečné pomoci jsme v roce 2012 podporovali školení farmářů v osmi vesnicích na jihu Etiopie. Letos již výuková centra ve většině z nich fungují v podstatě soběstačně. „Znalosti, které jsme si během školení osvojili, předáváme dalším lidem ve vesnici,“ říká farmář Matyos Mandebo, který už teď nemá strach, že by rodinné políčko nedokázalo jeho rodinu uživit.

Včely přinášejí naději

Afghánské Údolí Dar-e Zendan je i přes doslovný překlad svého jména – „Údolí vězení“ – zelenou svěží oázou. Člověk v tísni zvolil letos v březnu právě tuto oblast k podpoře rozvoje včelařství. Mezi 25 začínajícími včelaři, kterým jsme dali včelstva, byl i dvacetiletý Mohamed Yousoof.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!