Příběhy naší pomoci

Pomáháme po celém světě.

Celestino a jeho truhlárna

Ve vesnici Kalenga potkáváme Celestino Coimbru, usměvavého chlapíka středního věku, který se před ranním chladem schovává v kožené bundě. Vypráví, jak dva měsíce strávil v Agrárním centru, které ve městě Cuemba založil Člověk v tísni. S našimi školiteli se tu učil základům truhlářství. Celestino Coimbru je dnes jedním z nejúspěšnějších účastníků kurzu. „Kromě toho, že jsem se zdokonalil v práci se dřevem, jsem totiž díky vám potkal další lidi se stejným zájmem o truhlařinu,“ vypráví. Netrvalo dlouho a společně s nimi založil vlastní dílnu.

Postavte si svoji latrínu

V Angole pracuje Člověk v tísni společně s UNICEF na osvětové kampani, behěm níž vysvětlujeme místním lidem, proč je důležité, aby dodržovali základní zásady hygieny. Klíčem k jejich zdraví a především ke zdraví jejich dětí je, aby používali latríny. Na základě našich návštěv ve více než 120 vesnicích si místní sami postavili již přes 1300 záchodů.

Pomoc porodním bábám v Angole

Člověk v tísni také díky Skutečnému dárku a dlouhodobé sbírce Skutečná pomoc podporuje tradiční porodní báby v Angole. Pořádáme pro ně školení, jak být připraveni na krizové situace během porodu, a vysvětlujeme, jaké rady předávat novopečeným maminkám. Porodní asistentky dostaly také vybavení, které potřebují ke své práci.

Pomáháme dětem a jejich maminkám v Kambodži

V porovnání s Českou republikou hrozí Kambodžankám 30 krát vyšší riziko, že zemřou při porodu. V řadě venkovských zdravotnických středisek jsme díky pravidelným dárcům Skutečné pomoci mohli pořádat intenzivní zdravotnický kurz pro zdejší porodní asistentky. Organizujeme také nejrůznější osvětové kampaně pro samotné matky s dětmi, aby věděly, jak zajistit, aby jejich děti byly zdravé.

Dlouhá cesta pro vodu

Více než polovina obyvatel Etiopie nemá přístup k čisté pitné vodě. Člověk v tísni pomáhá v Etiopii od roku 2003. Každý rok zajistíme opravou několika vodních zdrojů, na kterých závisí celé vesnice.
Společně s tím ale chceme, aby se o ně místní dokázali do budoucna správně starat.

Shiny Day je nadějí pro osiřelé děti

Člověk v tísni založil v jihoetiopské Awasse střední internátní školu v roce 2005. Chodí sem 650 studentů. Část z nich jsou děti z velmi chudých poměrů, kteří ztratili jednoho nebo oba rodiče. Každoročně umožníme stovce sirotků studovat na internátní škole- zajišťujeme pro ně školní pomůcky, učebnice, platíme školné. Zhruba polovina z nich, většinou ti nejchudší z nejchudších, má možnost využít zdarma ubytování a stravu na internátu.

Snažím se svou práci dělat lépe, říká učitelka Etna

Paní Horacio je jednou z mnoha učitelů na venkově, kteří se potýkají s nedostatečným vzděláním a tristním stavem angolského školství. Přibližně pětina všech kantorů vystudovala střední pedagogickou školu a jen více než polovina vychodila všechny ročníky základní školy. Tito lidé sami často mají problémy číst a psát a tak mnohdy nejsou schopni svým žákům předat ani ty nejzákladnější znalosti.

Pomoc etiopským zemědělcům

Východoafrická Etiopie je jedna z nejchudších zemí světa. 80% populace se zde živí zemědělstvím. Pro srovnání – v ČR je to pouhých 3,6% lidí. Člověk v tísni zde podporuje od roku 2011 tzv. Farmářská školící střediska. Ve střediscích se zdejší farmáři učí, jak správně obdělávat půdu, jaké plodiny pěstovat, případně jak používat hnojiva.

Už sedm let pomáháme farmářům v Angole

Angola si prošla desetiletími občanských válek, které po sobě zanechaly rozvrácenou společnost. Nejvíce zranitelnými jsou obyvatelé venkova. Člověk v tísni proto pomáhá v angolské provincii Bié již sedm let místním farmářům.

Jen vzdělání dokáže vymýtit válku v naší zemi

Zemědělství je hlavním zdrojem obživy v Afghánistánu a v určité podobě zaměstnává až čtyři z pěti místních lidí. Podporujeme proto střední zemědělské školy po celé zemi. Snažíme se, aby studenti dostali co nejkvalitnější vzdělání a aby se výuka co nejvíce soustředila na získání praktických znalostí a dovedností.

Učím ostatní, jak pečovat o zvířata

Hlavními zdroji obživy většiny obyvatel provincie Pursat ve střední Kambodži je pěstování rýže a chov hospodářských zvířat. Zdejším farmářům ale zvířata často umírala, protože farmáři měli jen malé znalosti, jak o zvířata pečovat. Pan Leuk Chhean pracuje jako veterinář pracuje pan Leuk už sedm let. Nicméně v tom, aby úspěšně předával své zkušenosti, mu bránila především nedůvěra místních lidí, kteří na zvířecí „doktory“ zatím nejsou zvyklí. Změna nastala, když se pan Leuk loni zapojil do programu Člověka v tísni.

Svému dítěti mám vařit i zeleninu?

V Kambodži není rýže základem jídelníčku jen proto, že je nejvíce dostupná, ale také proto, že lidé věří, že je v ní vše, co tělo potřebuje. Proto se téměř nijak nedochucenou rýžovou kaší, které říkají „ba-bá“, krmí už batolata. Neblahým důsledkem toho je, že děti pak nedorůstají a nevyvíjejí se jim ani kognitivní schopnosti tak, jak by měly. Organizujeme proto workshopy vaření, při nichž se v odlehlejších oblastech snažíme o propagaci zdravého a výživného jídla pro malé děti.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!