Příběhy naší pomoci

Pomáháme po celém světě.

Snažím se svou práci dělat lépe, říká učitelka Etna

Paní Horacio je jednou z mnoha učitelů na venkově, kteří se potýkají s nedostatečným vzděláním a tristním stavem angolského školství. Přibližně pětina všech kantorů vystudovala střední pedagogickou školu a jen více než polovina vychodila všechny ročníky základní školy. Tito lidé sami často mají problémy číst a psát a tak mnohdy nejsou schopni svým žákům předat ani ty nejzákladnější znalosti.

Pomoc etiopským zemědělcům

Východoafrická Etiopie je jedna z nejchudších zemí světa. 80% populace se zde živí zemědělstvím. Pro srovnání – v ČR je to pouhých 3,6% lidí. Člověk v tísni zde podporuje od roku 2011 tzv. Farmářská školící střediska. Ve střediscích se zdejší farmáři učí, jak správně obdělávat půdu, jaké plodiny pěstovat, případně jak používat hnojiva.

Už sedm let pomáháme farmářům v Angole

Angola si prošla desetiletími občanských válek, které po sobě zanechaly rozvrácenou společnost. Nejvíce zranitelnými jsou obyvatelé venkova. Člověk v tísni proto pomáhá v angolské provincii Bié již sedm let místním farmářům.

Jen vzdělání dokáže vymýtit válku v naší zemi

Zemědělství je hlavním zdrojem obživy v Afghánistánu a v určité podobě zaměstnává až čtyři z pěti místních lidí. Podporujeme proto střední zemědělské školy po celé zemi. Snažíme se, aby studenti dostali co nejkvalitnější vzdělání a aby se výuka co nejvíce soustředila na získání praktických znalostí a dovedností.

Učím ostatní, jak pečovat o zvířata

Hlavními zdroji obživy většiny obyvatel provincie Pursat ve střední Kambodži je pěstování rýže a chov hospodářských zvířat. Zdejším farmářům ale zvířata často umírala, protože farmáři měli jen malé znalosti, jak o zvířata pečovat. Pan Leuk Chhean pracuje jako veterinář pracuje pan Leuk už sedm let. Nicméně v tom, aby úspěšně předával své zkušenosti, mu bránila především nedůvěra místních lidí, kteří na zvířecí „doktory“ zatím nejsou zvyklí. Změna nastala, když se pan Leuk loni zapojil do programu Člověka v tísni.

Svému dítěti mám vařit i zeleninu?

V Kambodži není rýže základem jídelníčku jen proto, že je nejvíce dostupná, ale také proto, že lidé věří, že je v ní vše, co tělo potřebuje. Proto se téměř nijak nedochucenou rýžovou kaší, které říkají „ba-bá“, krmí už batolata. Neblahým důsledkem toho je, že děti pak nedorůstají a nevyvíjejí se jim ani kognitivní schopnosti tak, jak by měly. Organizujeme proto workshopy vaření, při nichž se v odlehlejších oblastech snažíme o propagaci zdravého a výživného jídla pro malé děti.

Pomoc zemědělským školám v Afghánistánu

Od roku 2006 Člověk v tísni podporuje střední zemědělské školy po celém Afghánistánu. Snažíme se, aby studenti zemědělských škol dostali co nejkvalitnější vzdělání. Školám díky Skutečné pomoci dodáváme učebnice, vybavení pro odborné kurzy, nebo nábytek pro místní knihovny.

Neima zajistila vodu pro svou vesnici

Paní Neima Kedir žije ve vesnici Felka celý svůj život. Její manžel je farmář, pěstují v etiopském jídelníčku nepostradatelné pálivé papričky a tef, neboli miličku habešskou. Rodina nestrádá, díky výnosům ze zemědělství patří mezi vesnickou střední třídu. Co jim chybí ke spokojenému životu je stabilní zdroj pitné vody.

V Etiopii pomáhají pumpy na pitnou vodu

Voda je v Etiopii vysoce nedostatkovým zbožím. Ženy a děti tráví často velkou část svého dne chozením s kanystry ke zdroji vody, kterou pak využijí na vaření, praní, úklid a další základní úkony v domácnosti. Když se porouchal vrt ve vesnici Yeye, byla to pro místní katastrofa. Pomohli jsme proto s jeho opravou. Podívejte se, jak to dnes vypadá u vrtu, který každý den dává pitnou vodu desetitisícům lidí z okolí.

Mobilní ordinace brázdí mongolskou step

Nomádské obyvatelstvo odlehlých provinciích v Mongolsku to má do centrální nemocnice někdy až stovky kilometrů daleko. Krajské nemocnice jsme proto v letech 2011-2013 také díky Skutečné pomoci vybavovali mobilními ordinacemi. Celkem 6 námi darovaných „sanitek“ už v mongolských stepích ošetřilo přes 20 000 pacientů.

Naděje na lepší život

Šestnáctiletá Firehiwot Girma ztratila otce a žije pouze se svou matkou a čtyřmi sourozenci. Na svého otce si ani nepamatuje, zemřel, když byla ještě batole. Díky opravdu nuzným podmínkám, ve kterých vyrůstala, byla vybrána ke studiu na internátu v Awasse a na dva roky jí byla poskytnuta také strava a ubytování. Pak jsme jí zprostředkovali stáž v soukromé firmě, která vyrábí šátky a další doplňky k oděvům. Pokud se zde Firehiwot osvědčí, je pravděpodobné, že ji firma zaměstná.

Pomoc škole na úpatí Hindukúše

V roce 2013 Člověk v tísni pomohl škole ve vesnici Marghzár ležící na úpatí Hindúkuše, do níž chodí 1 200 žáků. Škola se dlouhodobě potýkala s nedostatkem prostředků na provoz palivového generátoru. Proto jsme škole pomohli s pořízením a instalací solárního systému.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!