Příběhy naší pomoci

Pomáháme po celém světě.

Učím ostatní, jak pečovat o zvířata

Hlavními zdroji obživy většiny obyvatel provincie Pursat ve střední Kambodži je pěstování rýže a chov hospodářských zvířat. Zdejším farmářům ale zvířata často umírala, protože farmáři měli jen malé znalosti, jak o zvířata pečovat. Pan Leuk Chhean pracuje jako veterinář pracuje pan Leuk už sedm let. Nicméně v tom, aby úspěšně předával své zkušenosti, mu bránila především nedůvěra místních lidí, kteří na zvířecí „doktory“ zatím nejsou zvyklí. Změna nastala, když se pan Leuk loni zapojil do programu Člověka v tísni.

Pomoc zemědělským školám v Afghánistánu

Od roku 2006 Člověk v tísni podporuje střední zemědělské školy po celém Afghánistánu. Snažíme se, aby studenti zemědělských škol dostali co nejkvalitnější vzdělání. Školám díky Skutečné pomoci dodáváme učebnice, vybavení pro odborné kurzy, nebo nábytek pro místní knihovny.

Pomoc lidem na okraji

V poslední době dochází v Etiopii k masivnímu stěhování do měst. Boj o živobytí však není ve městech o nic lehčí než na venkově a nově příchozí jsou rychle konfrontováni s tvrdou realitou až 40% nezaměstnanosti. Člověk v tísni proto od roku 2011 v Addis Abebě podporuje ženské svépomocné skupinky. Svépomocné skupiny se skládají z cca 20 velmi chudých žen z jedné lokality, které se za pomoci komunitních a sociálních pracovníků učí společně šetřit a podporovat se v drobném podnikání.

Jak být lepším farmářem

Je to příběh s dobrým koncem. Také díky dárcům Skutečné pomoci jsme v roce 2012 podporovali školení farmářů v osmi vesnicích na jihu Etiopie. Letos již výuková centra ve většině z nich fungují v podstatě soběstačně. „Znalosti, které jsme si během školení osvojili, předáváme dalším lidem ve vesnici,“ říká farmář Matyos Mandebo, který už teď nemá strach, že by rodinné políčko nedokázalo jeho rodinu uživit.

Včely přinášejí naději

Afghánské Údolí Dar-e Zendan je i přes doslovný překlad svého jména – „Údolí vězení“ – zelenou svěží oázou. Člověk v tísni zvolil letos v březnu právě tuto oblast k podpoře rozvoje včelařství. Mezi 25 začínajícími včelaři, kterým jsme dali včelstva, byl i dvacetiletý Mohamed Yousoof.

Nová cesta pralesem

Paní Wakusola Mobuto mává rozhořčeně rukou, že se svým skorojmenovcem – autoritářským vládcem Konga Mobutem – nemá nic společného. Na rozdíl od něj zhruba padesátiletá obyvatelka vesnice Binazi v konžské provincii Jižní Kivu žila celý život v naprosté chudobě. Může za to i fakt, že Mobutu ani další vládci této africké země nijak neudržovali silniční síť zanechanou belgickými kolonizátory.

Okurky a papriky pro Dornogobi

V Mongolsku pomáháme od přelomu let 2009 a 2010, kdy při neobvykle krutých mrazech umrzlo 6,5 milionů kusů dobytka. Snažíme se zlepšit stagnující zemědělství v provincii Dornogobi na jihovýchodě Mongolska. Snažíme se také přispět k potravinové soběstačnosti a zlepšení stravy místních rodin. Za tím účelem jsme zde postavili poradenské centrum.

Pan Ali Dad je hrdý na svůj sad

Na severu Afghánistánu v provincii Balkh bojují zemědělské komunity se suchy, které jsou za poslední roky čím dál extrémnější. Místní rodiny pravidelně přichází o veškerou úrodu a trpí hladem. Díky našim pravidelným dárcům jsme v této oblasti pomohli 100 domácnostem s vybudováním zeleninových zahrad a 29 rodinám jsme založili ovocný sad.

Díky Vám už nebude mít moje rodina hlad

Manžel paní Be Be Khal zemřel před 15 lety. Teď sama obývá malý dům se svými vnoučaty. Také díky dárcům Skutečné pomoci dostala sazenice, semena a potřebné nářadí proto, aby si kus svého pozemku u domu moha přetvořit na zeleninovou zahrádku.

Zahrady se zeleninou pro chudé afghánské rodiny

Sever Afghánistánu pravidelně postihují krutá sucha, která zničí veškerou úrodu a domácnosti v mnohých případech doslova bojují o přežití. Někteří živitelé rodin musí na dlouhé měsíce hledat práci za hranicemi, např. v Iránu. Člověk v tísni proto pomáhá chudým rodinám v disktriktu Zari a Marghzar přetvořit jejich dříve málo využitý kus pozemku v zeleninovou zahradu

Paní Rose se splnil sen

Rodina paní Rose Gul je velice chudá, denně musí vystačit s necelými 80 korunami. V kraji, kde má velkou tradici tkaní koberců a tímto si přivydělává řada rodin, dostala i ona možnost zvýšit rodinný rozpočet. Od Člověka v tísni dostala potřebné nářadí a okamžitě začala s tkaním koberců. Za uspořené peníze si chce rodina pořídit krávu.

Drobná pomoc – velká změna

Od té doby, co zemřel manžel paní Qamar, měla problém uživit svých pět dcer. Jako jedné z 280 velmi chudých a zranitelných domácností v afghánské provincii Balkh, dostala od Člověka v tísni kuřata, které jí pomohou vylepšit rodinný rozpočet. Paní Qamar prošla také třídenním školením, jak správně kuřata naočkovat, krmit, postarat se o ně v případě nemoci, či jak nejlépe produkty prosadit na trhu.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!