Příběhy naší pomoci

Pomáháme po celém světě.

V ústavu jsem nepotřebovala umět číst. Teď žiju ve vlastním domě, tak se to musím naučit.

Andja přišla před třemi lety do ústavu v srbské vesničce Veliký Popovec, kde pečují o lidi s mentálním postižením. Předtím žila v Bělehradu, kde bydlela s manželem a rodinou a starala se o domácnost. „Mám jednoho syna a tři dcery. Můj manžel hodně pil. Když jsem byla ještě v nemocnici po porodu nejmladší dcery, přišli lidi […]

Tajfun na Filipínách

Na Filipínách stavíme lidi znovu na nohy

Podívejte se na video z Filipín, kde i díky Skutečné pomoci pomáháme lidem postavit se znovu na vlastní nohy po řádění tajfunu Haiyan.

Teď uživím celou rodinu

Mladá maminka čtyř dětí Zenebech (26) se pyšně dívá na své políčko vzrostlé kukuřice. „Jsem opravdu ráda, že se nám tak urodilo, to dříve nebylo, ale díky školením od Člověka v tísni vím, jak správně obdělat půdu a zasít. Dříve jsem zrnka kukuřice jen rozházela po poli, ale většina z nich se pořádně neuchytila. Teď vím, že […]

Když se čerpadlo rozbije, pošlu SMS

Vodní zdroj Yeye na jihu Etiopie mezi oblastmi Oromea a Alaba, který Člověk v tísni zprovoznil v prosinci 2014, využívá až 15 000 lidí ze širokého okolí. Ženy a děti často musí ujít mnoho kilometrů, aby obstaraly pitnou vodu pro svou rodinu. Tu si pak odnáší ve žlutých kanystrech buď pěšky, nebo je odváží na speciálním povozu taženém […]

Pro dnešek změřeno a zváženo

Víte, že v Angole se věku pěti let nedožije až dvacet procent dětí? Jednou z příčin je podvýživa způsobená málo pestrou stravou a infekcemi, které dětem ubírají živiny. Člověk v tísni proto nově začal ve dvou okresech angolské provincie Bié bojovat proti tomuto zákeřnému zabijákovi dětí. Kolegyně Petra Pojerová se účastnila návštěvy ve vesničce Chingangu, kde spolu s kolegy prováděla měření zdejších dětí a jejich matek a sepsala pro Vás své postřehy přímo z místa.

Měříme podvýživu v Angole

Víte, že v Angole se věku pěti let nedožije až dvacet procent dětí? Jednou z příčin je podvýživa způsobená málo pestrou stravou a infekcemi, které dětem ubírají živiny. Prohlédněte si fotogalerii, kterou pořídili kolegové během měření podvýživy v odlehlých oblastech angolské provincie Bié.

Vesnice posedlá vzděláním

Je první jarní den a s kolegy právě vyrážím ze severoafghánského Mazár-e-Šarífu na cestu do hor. Míříme na návštěvu školy ve vesnici Margzár. Zajímá mě, jak se místním daří a chtěl bych si také promluvit s několika žáky, kteří školu dokončili. Cesta do Margzáru trvá celý den a asfaltovaná silnice se brzy mění v kamenitou cestu. Poslední úsek vede hlubokým horským kaňonem, kde auta mnohokrát brodí kalnou říčku. Budova školy je v Margzáru jasnou dominantou. Jedna z mála kamenných staveb, navíc s pěknou plechovou střechou.

Už chci jen chovat včely

„Byla jsem fascinovaná, když jsem poprvé viděla, jak muži šplhají vysoko do korun stromů. V ruce měli zapálené trsy trávy a používali je k vykuřování včel. Holýma rukama pak vytahovali plástve medu, “ vzpomíná Marie Wichsová, jež strávila několik měsíců v Angole a pracovala zde mimo jiné s místními včelaři. Tito lidé se již řadu let věnují získávání medu pomocí tradičních postupů. Jedná se často o velmi riskantní práci.

Netradiční osvěta v Kambodži – s pomocí mobilů

Ve zdravotnickém středisku Kampong Tralach v Kambodži jsme si povídali s dvěma čerstvými maminkami. Obě se přihlásily do inovativní kampaně Člověka v tísni, v níž využíváme mobilní telefony a pomáháme ženám překonat všechny nástrahy těhotenství a péče o novorozené dítě. Jednoduché, asi minutové zprávy upozorňují, jak předejít problémům během těhotenství a jak novorozenému dítěti poskytnout tu nejlepší péči.

Pomáháme farmářům ve válkou zničené zemi

V Angole jsme pomáhali v málo rozvinutých oblastech okresu Cuemba. Pomáhali jsme především zdejším farmářům, kteří kvůli dlouhotrvající občanské válce přišli o mnoho původních znalostí, jak se starat o svoji půdu.

Mobilní telefony pomáhají maminkám

V Kambodži využíváme mobilní telefony, abychom pomohli těhotným ženám a novopečeným maminkám. Ženám zejména z odlehlých venkovských oblastí posíláme jednoduché, asi minutové hlasové zprávy. Dozví se v nich, jak poznat komplikace během těhotenství nebo jak se starat o své dítě v prvních týdnech po porodu.

Při porodech jsem si svítila petrolejkou

Angola je známá pochmurnou statistikou – je jednou ze zemí, kde při porodu umírá nejvíce žen a novorozenců. Navíc méně než 40% budoucích matek vyhledá během těhotenství jakoukoliv lékařskou péči. Klíčovou roli, zejména na angolském venkově, tak hrají tradiční porodní asistentky, lidově bychom je asi označili jako porodní báby.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!