Příběhy naší pomoci

Pomáháme po celém světě.

Podporujeme kožedělnictví v Etiopii, a zlepšujeme tak pracovní příležitosti

Dvacetiletý Tarekegn Zaza nikdy neměl zaměstnání. Odlehlá oblast Damot Fulasa v jižní Etiopii, v části zvané Wolaita, Tarekegnovi žádnou možnost studovat na univerzitě nenabídla. Marně hledal práci, kterou by se uživil. Když se doslechl o možnosti kurzu určeného pro lidi, kteří chtějí začít podnikat, rozhodl se zkusit štěstí a přihlásil se do něj. Tarekegn se […]

Více než 800 dětí má konečně kam chodit na záchod

Na 2 000 dětí má teď, kam chodit na záchod

Víc než 800 dětí ze základní školy Amba v Etiopii ještě donedávna nemělo kam pořádně chodit na záchod. Školáci měli na výběr mezi jednou malou dřevěnou latrínou na spadnutí, nebo dírou v zemi na poli. Místo, kde se škola nachází, je velmi odlehlé, a o to, že tam dětem chybí záchody, se nikdo moc nestaral. Díky Skutečné pomoci […]

Vesnice posedlá vzděláním

Je první jarní den a s kolegy právě vyrážím ze severoafghánského Mazár-e-Šarífu na cestu do hor. Míříme na návštěvu školy ve vesnici Margzár. Zajímá mě, jak se místním daří a chtěl bych si také promluvit s několika žáky, kteří školu dokončili. Cesta do Margzáru trvá celý den a asfaltovaná silnice se brzy mění v kamenitou cestu. Poslední úsek vede hlubokým horským kaňonem, kde auta mnohokrát brodí kalnou říčku. Budova školy je v Margzáru jasnou dominantou. Jedna z mála kamenných staveb, navíc s pěknou plechovou střechou.

Shiny Day je nadějí pro osiřelé děti

Člověk v tísni založil v jihoetiopské Awasse střední internátní školu v roce 2005. Chodí sem 650 studentů. Část z nich jsou děti z velmi chudých poměrů, kteří ztratili jednoho nebo oba rodiče. Každoročně umožníme stovce sirotků studovat na internátní škole- zajišťujeme pro ně školní pomůcky, učebnice, platíme školné. Zhruba polovina z nich, většinou ti nejchudší z nejchudších, má možnost využít zdarma ubytování a stravu na internátu.

Snažím se svou práci dělat lépe, říká učitelka Etna

Paní Horacio je jednou z mnoha učitelů na venkově, kteří se potýkají s nedostatečným vzděláním a tristním stavem angolského školství. Přibližně pětina všech kantorů vystudovala střední pedagogickou školu a jen více než polovina vychodila všechny ročníky základní školy. Tito lidé sami často mají problémy číst a psát a tak mnohdy nejsou schopni svým žákům předat ani ty nejzákladnější znalosti.

Naděje na lepší život

Šestnáctiletá Firehiwot Girma ztratila otce a žije pouze se svou matkou a čtyřmi sourozenci. Na svého otce si ani nepamatuje, zemřel, když byla ještě batole. Díky opravdu nuzným podmínkám, ve kterých vyrůstala, byla vybrána ke studiu na internátu v Awasse a na dva roky jí byla poskytnuta také strava a ubytování. Pak jsme jí zprostředkovali stáž v soukromé firmě, která vyrábí šátky a další doplňky k oděvům. Pokud se zde Firehiwot osvědčí, je pravděpodobné, že ji firma zaměstná.

Pomoc škole na úpatí Hindukúše

V roce 2013 Člověk v tísni pomohl škole ve vesnici Marghzár ležící na úpatí Hindúkuše, do níž chodí 1 200 žáků. Škola se dlouhodobě potýkala s nedostatkem prostředků na provoz palivového generátoru. Proto jsme škole pomohli s pořízením a instalací solárního systému.

Od čištění bot až k vysokoškolskému diplomu

Dnes třiadvacetiletý Girma Tonja patří k jednomu procentu Etiopanů, kteří vystudovali vysokou školu. Ještě před pár lety to přitom vypadalo, že cesta ke vzdělání pro něj bude navždy uzavřená. Už v útlém dětství přišel o otce a pochází z velmi nuzných poměrů. Jeho rodina tehdy bojovala o holé přežití. Změna přišla, když byl přijat do internátu pro sirotky a částečně osiřelé děti, kterou v jihoetiopské Awasse podporuje Člověk v tísni.

Příběh osiřelé Thasay: od svářečství k výuce fyzické geografie?

Z internátu pro sirotky organizace Shiny day, který vznikl před několika lety díky společnosti Člověk v tísni, si toho mladí studenti do života mohou odnést dost na to, aby se ve světě neztratili. Jedna z nich – mladá žena jménem Tsahay – je výjimečná hlavně svým řemeslem – jako jediná dívka si vybrala práci se železem. „Chtěla jsem dokázat něco, co dokážou i kluci,“ popisuje důvod, proč se vydala právě touto cestou.

Shiny Day nadějí pro etiopské sirotky

Stovka osiřelých dětí dříve žila v nevyhovujících podmínkách u svých příbuzných, tísnili se v malých tmavých místnostech. Místo školy vydělávali na živobytí pro sebe a své sourozence třeba jako čističi bot. Své rodiče neznali nebo o ně přišli a rodičovskou péči jim neměl kdo vynahradit. Nyní díky Člověku v tísni navštěvují střední internátní školu v Awasse a čtyřicet osm z nich má možnost v areálu školy i bydlet a stravovat se.

Na Haiti jsme otevřeli 8 dětských center

Díky dárcům Skutečné pomoci a příspěvkům na SOS sbírku otevřel Člověk v tísni společně s partnery v provizorních táborech v Port-au-Prince a Petit Goave v průběhu února až srpna 2010 osm dětských center. Do doby jejich uzavření na konci roku 2010 je využilo dohromady přes dva a půl tisíce dětí ve věku od čtyř do čtrnácti let. Nabízely jim především smysluplné trávení volného času, ale také psychologickou pomoc a možnost vyrovnat se s prožitými traumaty.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!