Včely přinášejí naději

Afghánské Údolí Dar-e Zendan je i přes doslovný překlad svého jména – „Údolí vězení“ –  zelenou svěží oázou. Nachází se v okrese Khurram Sabagh v provincii Samangan na severu Afghánistánu. Pod rozeklanými skalisky se tyčí nespočet stromů, kam jen oko dohlédne rostou zemědělské plodiny, rozpínají se ovocné sady a květinové zahrady. Člověk v tísni zvolil letos v březnu právě tuto oblast k podpoře rozvoje včelařství.

Dvacetiletý Mohamed Yousoof je mezi 25 začínajícími včelaři, který byl do podpory zahrnut. Šplhá s námi na střechu nízkého příbytku a pyšně ukazuje k bednám s jeho včelami. Do začátku jsme mu dali dvě včelstva, ale nyní – po zhruba čtyřech měsících – jich má Yousoof již pět!, Včelstva plánuje dál rozšířit, aby mohl příští rok některé z nich prodat sousedům.

Díky poskytnutým včelařským doplňkům i doprovodnému školení nemá Yousoof sebemenší problém med zpracovat a prodat. O zákazníky není nouze. Letos se mu podařilo prodat už 4 kila medu a kupce měl dokonce až z Kábulu. Když se zadaří, dokáže kilo medu prodat i za 3000 – 5000 AFA (cca 1000 – 1800 CZK). A na otázku, zda vydělané peníze hodlá dál investovat a  podpořit tak šestičlennou domácnost, se jen lehce usměje a jeho ruka zamíří ke krávě uvázané na dvorku: „Ona je moje první investice. Sourozenci budou mít čertsvé mléko a matka plánuje výrobu sýra.

Mohamed Yousoof

Mohamed Yousoof

Podporu včelařství v provincii Samangan zaměřil Člověk v tísni na rodiny se středním příjmem a opravdovým zájmem o včely. Dokladem toho je další ze začínajících včelařů Abdul Basir. Pan Basir má v hlavě jasný plán – chce být nejlepším chovatelem včel v okolí. Počáteční investici Člověka v tísni v podobě 2 včelstev už má bohatě znásobenou, také proto, že na rozvoji včelstvem spojil své síly se sousedem.

Podporu Člověka v tísni si nemůže vynachválit: „Všechny tréninky, ať už o chovu včel a prevenci a léčbě jejich nemocí, o zpracování medu a následně o tom, jak med nejlíp prodat, byly velmi užitečné.“ Za panem Basirem pravidelně dochází náš včelí expert. V případě nouze pomůže, nebo prostě přidá jen nějakou praktickou radu. „Naposledy jsme spolu dělili včelstva. Už se těším na to, jak se naučím včely správně zazimovat,“ říká Abdul Basir.

Do chovu včel se pustil s opravdovou vervou a tak nešetří plány do budoucna. „Tento rok chci včelstva co nejvíce rozmnožit a posílit, aby přežila zimu. Příští rok už se budu naplno věnovat zpracování a prodeji medu.

Podpora včelařů v Afghánistánu

Člověk v tísni v březnu 2013 podpořil 25 domácností v chovu včel v okrese Khurram Sabagh v provincii Samangan na severu Afghánistánu. Kromě dvou včelstev byli budoucí včelaři vybaveni odstředivkou k vytáčení medu, ochrannými prostředky, dýmáky a nouzovými zásobami cukru. Prošli i třemi praktickými tréninky. Snaha Člověka v tísni mířila kromě posílení individuálních zdrojů obživy také k podpoře místní ekonomiky, neboť med se tradičně dováží z jiných afghánských provincií nebo dokonce až z Pákistánu či Turecka. A přínos medu pochází z jeho významného nutričního obsahu. Kvalitní domácí med je považovaný za medicínu, rodiny ho přidávají starým lidem či dětem do mléka na posílení imunity.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!