Už vím, co dělat, když je má rodina nemocná

Rtuť teploměru se šplhá nad 30 stupňů Celsia. Na kambodžské poměry je ještě chladno. Před domkem v malé vesnici nedaleko města Takeo si hrají dvě děti. Třetí, šestiletý chlapeček, leží venku na tradiční posteli stlučené z bambusových latěk. Do ruky má napojenou kapačku.

„Komár ho nakazil horečkou denque. Spí sice pod moskytiérou, ale dívá se občas na televizi a světlo ve tmavé místnosti láká hmyz,“ vysvětluje maminka Yeth Saron. „Dcera ji také měla, takže už vím, jaké jsou příznaky.  Dostal sice léky na horečku, ale ta neklesala. Ani když jsem ho zabalila do mokrého ručníku. Vzala jsem ho proto hned do zdravotnického centra,“ popisuje dvaatřicetiletá Saron. Malý Thloric Solik už má nejhorší za sebou.

Má štěstí. Jeho maminka už ví, co dělat, když se jemu nebo sourozencům udělá špatně. Yeth Saron absolvovala komunitní zdravotnické školení, které díky českým dárcům pořádala společnost Člověk v tísni. Přidala se tak k dalším asi padesáti matkám z okolí. Dozvěděly se praktické informace především o tom, jak dodržovat hygienu, kdy vzít dítě k lékaři nebo jak dodržovat správnou výživu. „Mám 3 děti a nejstaršímu je 6. Na školení jsem byla ještě těhotná a dozvěděla jsem se, jak poznám, že se mnou něco není v pořádku. Naučili nás srazit teplotu u dětí pomocí chladivých zábalů. Nebo nám říkali, jak pečovat o miminka,“ vzpomíná Saron. „ Už vím, že když má dítě dlouho průjem, může to být ze špinavé vody. Musím mu dávat hodně pít, a pokud se to nelepší, hned ho musím zavést do zdravotnického centra,“ dodává. Průjmová onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí dětí do 5 let, takže obavy jsou rozhodně na místě.

Komunitní školení je zdarma přímo ve vesnici. Těhotné ženy nebo maminky s malými dětmi pozve osobně dobrovolnice na pevné datum. Vysvětlí jim, co se na setkání dozví a k čemu je to dobré. Místní vyškolená zdravotní sestřička pak ukazuje na obrázcích a dalších názorných pomůckách různé užitečné tipy.

Komunitní zdravotnická školení pomáhají vytěsňovat tradiční babskou medicínu, která byla mnohdy životu nebezpečná. Například při porodu místní porodní báby zabalují miminkům pupíky pavučinami a matky nesmí několik dní kojit, protože podle místní pověry je první tři dny mléko jedovaté.

Vesnické matky se na školení dozvědí nejen to, co Yeth Saron, ale také například, že dítě nesmí krmit kokosovým mlékem, protože nenahradí to mateřské. Že mají kupovat nebo převařovat vodu. Není vhodné používat léky bez předpisu, protože mohou uškodit. Na závěr školení dostanou „za odměnu“ mýdlo nebo jiný malý dárek. To nejcennější jsou ale znalosti. Ty totiž dokážou zachránit mnoho dětských životů.

Člověk v tísni a zdravotnická střediska

Člověk v tísni od roku 2008 pomáhá v Kambodži zlepšovat podmínky v desítkách venkovských zdravotnických středisek. Dárci Skutečné pomoci umožnili, aby se ve střediscích konaly kurzy porodní a poporodní péče místního personálu. V zemi, kde je riziko úmrtí ženy při porodu třicetkrát vyšší než v ČR, se snažíme, aby se rodičkám ve zdravotnických střediscích dostalo co nejlepší péče.

Nezbytnou součástí naší činnosti je pak práce se samotnými těhotnými ženami nebo novopečenými maminkami. Pro matky žijící převážně v těžko dostupných vesnicích díky Skutečné pomoci pořádáme osvětové kampaně zaměřené na správnou péči o dítě. Ženy se během nich dozvěděly, jak poznat, když je jejich dítě nemocné, nebo jakou stravu dětem dávat, aby nebyly podvyživené.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!