Už chci jen chovat včely

Byla jsem fascinovaná, když jsem poprvé viděla, jak muži šplhají vysoko do korun stromů. V ruce měli zapálené trsy trávy a používali je k vykuřování včel. Holýma rukama pak vytahovali plástve medu, “ vzpomíná Marie Wichsová, jež strávila několik měsíců v Angole a pracovala zde mimo jiné s místními včelaři.

Člověk v tísni v angolské provincii Bié pomohl 45 včelařům. Tito lidé se již řadu let věnují získávání medu pomocí tradičních postupů. Nejprve vydlabou dřevěný kmen, který pak umístí do koruny stromu. Při troše štěstí se v něm usadí polodivoké včely a založí kolonii. Pak už nezbývá než počkat, až včelstvo vyprodukuje dostatek medu. Jeho sběr je však velmi náročný a mnohdy nebezpečný.

Také proto jsme díky podpoře dárců z Česka uspořádali pro včelaře školení, během něhož od nás dostali ochranné oděvy a další včelařské pomůcky a naučili se je řádně používat. „Dříve včelaři sbírali med v podstatě nazí, museli dostat desítky žihadel,“ vysvětluje Marie Wichsová. Ochranné oděvy jim práci hodně usnadnily a sběr medu je pro ně mnohem méně riskantní.

Kromě toho jsme místním včelařům darovali úly evropského typu a vysvětlili jim, jak je používat. Nejenže nebudou muset riskovat zdraví v korunách stromů, ale navíc tyto úly vyprodukují až pětkrát tolik medu.

Díky Člověku v tísni jsem se naučil pracovat s lisem na med a medometem (pozn. zařízení pro získávání medu z pláství) a Češi mi také pomohli založit jednoduché zpracovatelské centrum, kam vozím med od včelařů,“ říká padesátiletý Rufino Venancio, který se stal jakýmsi neformálním vedoucím námi podpořené skupiny včelařů. Pravidelně je objíždí a sbírá med, který vyprodukují. Pomocí zařízení od nás pak med vylisuje a zbaví vosku. Za jeden litr si vydělají v přepočtu 120Kč, což je částka, z níž tu mnohé rodiny žijí celý týden. Za první půlrok se Rufinovi a ostatním včelařům podařilo vyprodukovat přes 40 litrů medu. Až začnou dávat med i včelky z darovaných moderních úlů, je možné očekávat výnosy mnohonásobně vyšší.

Rufino je bývalý voják, na občanskou válku ve své zemi nevzpomíná rád. Prošel si řadou hrůzných zážitků. Včely ale pro něj znamenají nový začátek. „Už nikdy nechci znovu bojovat. Budu šťastný, když budu moci do konce svého života jen chovat včely,“ usmívá se. Snad se mu jeho sen vyplní.

Uz chci jen chovat včely_Rufino
Rufino Venancio

V málo rozvinuté oblasti okresu Cuemba, v provincii Bié, pracoval Člověk v tísni v devětadvaceti zdejších komunitách, kde přímo pomáhal více než 700 lidem. Docházeli za nimi školitelé Člověka v tísni v rámci programu tzv. Vesnických farmářských škol.

Každá komunita společně založila vlastní modelové políčko, kde místní pod vedením školitelů zkoušeli nové plodiny, hnojiva, zemědělské postupy atp. Lidem jsme vše vysvětlovali jednoduchými technikami a názornými postupy.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!