Učím ostatní, jak pečovat o zvířata

Hlavními zdroji obživy většiny obyvatel provincie Pursat ve střední Kambodži je pěstování rýže a chov hospodářských zvířat. Nejinak tomu je v jedenáctičlenné rodině farmáře Leuk Chheana z vesnice Chheuteal Kpus.

Pan Leuk se stejně jako ostatní zdejší farmáři potýkal s vysokou úmrtností svých hospodářských zvířat. Zvířata umírala, protože farmáři nedostatečně předcházeli nemocem, měli jen malé znalosti, jak o zvířata pečovat, a slabé technické dovednosti. Pan Leuk se rozhodl s tím něco udělat a zároveň pomoci nejen sobě, ale i ostatním farmářům. Proto se stal veterinářem. „Chtěl jsem vědět, jak zabránit tomu, aby moje zvířata byla neustále nemocná,“ říká. Práce veterináře přinesla také vítaný přivýdělek jeho rodině.

Jako veterinář pracuje pan Leuk už sedm let. Nicméně v tom, aby úspěšně předával své znalosti, mu bránila především nedůvěra místních lidí, kteří na zvířecí „doktory“ zatím nejsou zvyklí. Navíc i přes dlouholetou praxi si stále s některými problémy zvířat nevěděl rady, ale v okolí nebyl nikdo, kdo by mu ukázal, jak na to. Změna nastala, když se pan Leuk loni zapojil do programu Člověka v tísni, který zde ve spolupráci s Evropskou komisí, Českou rozvojovou agenturou a místními partnery pomáhá zlepšit podmínky zdejších farmářů. Hlavním cílem je vzdělat je, aby se sami dokázali o svá zvířata správně starat.

Dosáhnout toho chceme zlepšením znalostí místních veterinářů a zvýšením důvěry farmářů v jejich služby. Leuk a dalších téměř sto veterinářů se tedy zúčastnilo řady školení zaměřujících se na chov drůbeže, prasat a skotu. „Školení mi poskytla nejen spoustu technických znalostí, ale především možnost vyzkoušet si různé praktické dovednosti spojené s chovem hospodářských zvířat.“ říká Leuk. Například se dozvěděl, jak správně očkovat dobytek.

Veterináři předají znalosti více než 4 000 farmářům

Načerpané znalosti mu umožnily rozšířit svůj chov. Nyní má 25 kuřat, šest buvolů a dvě krávy. Stal se tak vzorem pro celou svou komunitu. Aby mohl cenné informace a zkušenosti předávat dál, učil se pan Leuk, jak zlepšit své komunikační dovednosti a jak učit farmáře, kteří za ním přijdou pro radu. „Vždycky jsem se bál mluvit před mnoha lidmi. Myslím, že teď mám víc sebedůvěry a schopností, jak poskytovat kvalitní veterinární poradenství farmářům,“ popisuje.

Panu Luekovi jsme navíc pomohli představit jeho služby padesáti farmářům ze své vesnice. Hovořil o prevenci nemocí, odpovídal farmářům na jejich dotazy a rozdával informační letáky se svým telefonním číslem. „Lidé mě lidé znají a mnohem více se spoléhají na moje služby,“ pochvaluje si a vyjmenovává, jak v poslední době pomáhal sousedům starat se o zvířata:  „Očkoval jsem drůbež nebo jsem radil, jak postavit kurník.

Leuk Chhean a dalších 94 vesnických veterinářů pak předávali svoje znalosti a dovednosti dál. Malé skupinky farmářů chovajících hospodářská zvířata se zúčastnily praktického školení zaměřeného na chov drůbeže, prasat a krav. „V mé vesnici je pět sdružení farmářů s celkem 80 členy, které jsme  školili v tom, jak chovat drůbež a ostatní hospodářská zvířata,“ vysvětluje Leuk. Všichni „naši“ veterináři předají své znalosti celkem až 4200 farmářům. Jejich zvířata budou zdravější a budou žít déle.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!