Teď uživím celou rodinu

Mladá maminka čtyř dětí Zenebech (26) se pyšně dívá na své políčko vzrostlé kukuřice. „Jsem opravdu ráda, že se nám tak urodilo, to dříve nebylo, ale díky školením od Člověka v tísni vím, jak správně obdělat půdu a zasít. Dříve jsem zrnka kukuřice jen rozházela po poli, ale většina z nich se pořádně neuchytila. Teď vím, že se kukuřice sází do řádků a také se musí hnojit,“ vysvětluje. 

Člověk v tísni spolupracuje s místními školicími středisky pro farmáře nedaleko městečka Dilla na jihu Etiopie. Střediska poskytují farmářům praktické zkušenosti, které odpovídají jejich potřebám, učí je nové zemědělské postupy, jak reagovat na změny klimatu a být šetrný k životnímu prostředí. „Farmáře zde učíme, jak správně obdělávat půdu, jak zasít nebo používat hnojiva. K dispozici mají modelová políčka, potřebné vybavení i osivo,“ popisuje Adisu, který je zodpovědný za zemědělské programy Člověka v tísni. „Naučíme je pěstovat nejrůznější plodiny pro místní region typické, jako jsou brambory, kukuřice, milička habešská, fazole, ale i jak chovat včely,“ dodává.

„Díky lepší a větší úrodě mám teď dostatek ne jen pro svou rodinu, ale část mohu prodat na trhu a za vydělané peníze koupit jiné potřebné věci a něco si i ušetřit. Také se snažím předávat své zkušenosti dál,“ říká Zenebech, která je součástí také takzvané svépomocné skupiny.

Člověk v Tísni pomáhá zakládat svépomocné skupiny, které tvoří nejchudší ženy vybrané komunitou. Ve skupině se ženy učí šetřit, sdílet zkušenosti a vzájemně si pomáhat v podnikání. Mohou si také ze společného fondu vzít půjčku. Díky tomu získávají sebevědomí i schopnosti samy řešit své problémy.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!