Svému dítěti mám vařit i zeleninu?

Může to znít překvapivě, ale v Kambodži není rýže základem jídelníčku jen proto, že je nejvíce dostupná, ale také proto, že lidé věří, že je v ní vše, co tělo potřebuje. Proto se rýžovou kaší, které říkají „ba-bá“, krmí už batolata. Nepřidávají se do ní žádné další ingredience kromě špetky soli nebo slané nažloutlé omáčky na dochucování ryb. Neblahým důsledkem toho je, že děti pak nedorůstají a nevyvíjejí se jim ani kognitivní schopnosti tak, jak by měly.

Přitom většina rodin i v těch odlehlejších vesnicích, se živí tím, co vypěstují, a zeleninu sami produkují. Problémem je to, že zdejší ženy často věří, že zelenina přináší dětem průjem, a proto ji nepoužívají. Ve skutečnosti se průjem přenáší nedostatečně ošetřenou vodou, v níž zeleninu myjí. Navíc nevěří, že by měla zelenina a maso i jiný důvod ke konzumaci než zasycení žaludku, proč by proto měly zeleninu dětem dávat a riskovat jejich průjem?

Znalost se z komunit vytratila

Vesnické ženy nejenže nemají informace o tom, nakolik je zelenina potřebná pro zdravý vývoj jejich dětí, ale netuší ani to, že při přechodu varem je i zelenina mytá v závadné vodě bezpečná. Tyto jednoduché znalosti se totiž nemají k místním lidem jak dostat. Lidé do města cestují velmi omezeně, a když tak kvůli prodeji dřeva na trhu. Mnoho z nich neumí číst a z případných textů se proto nové informace nedozvědí. Takto izolované vesnice se přitom mohou nacházet třeba i jen 15 kilometrů od hlavní silnice.

Mladé ženy se proto učí předáváním znalostí od svých matek a dalších žen z komunity, které znalosti získávají zkušenostmi. Proto když po konzumaci zeleniny dostávaly děti průjem, přestala se zelenina podávat. Vytratily se i znalosti přípravy jídel pro děti, která obsahují  zeleninu.

Mladým maminkám vysvětlujeme základy správné výživy

Školení, která prostřednictvím místních porodních asistentek Člověk v tísni organizuje, se proto snaží mladým ženám, které jsou buď těhotné, nebo mají malé dítě, představit základní znalosti o výživě, včetně například rozdělení potravin mezi maso a fazole, rýži a brambory, zeleninu, ovoce. Také se snaží ženám vysvětlit, jak moc pomůže zdraví jejich rodiny pravidelné mytí rukou a že právě ono může předejít průjmu. Protože většina těchto informací je pro ženy nová, snaží se náš koordinátor, aby ženy informace opravdu pochopily a proto se jich ptá spoustu otázek. Jedině při porozumění je možné, že ženy změní své návyky.

Devatenáctiletá Chhat Yaph přišla, protože čeká své první dítě. Když se jí porodní asistentka zeptá, co vidí na obrázku s ovocem a k čemu slouží, zdráhavě se usměje a zavrtí hlavou. „Myslela jsem, že budu vařit ba-bá s rybí omáčkou. Tady ale říkají, že to dítěti nestačí,“ prozrazuje.

Na školení o výživě a vaření se zeleninou přišla i dvaačtyřicetiletá Yin. Sama má odrostlé děti, ale kvůli nim sem nepřišla. Pochází z hodně odlehlé komunity a ráda by se naučila správně vařit, aby pak mohla učit další ženy v komunitě a své rodině.  „Můj nejmladší syn dodnes nemluví,“ říká Yin a podívá se na svého syna. „Doufám, že se ostatním dětem v komunitě bude dařit lépe, pokud budeme vědět, jak je dobře krmit.“

Jak probíhá workshop

Náš kambodžský zdravotnický program se věnuje vedle školení personálu v nemocnicích i péči o matky a děti do dvou let. Organizujeme workshopy vaření, při nichž se v odlehlejších oblastech snažíme o propagaci zdravého a výživného jídla pro malé děti. Při workshopech se snažíme motivovat ženy, aby přidávaly zeleninu, maso a případně olej do běžně vařené rýžové kaše ba-bá.

Svemu diteti mam varit i zeleninu

Workshop pak probíhá tak, že dvě mladé slečny; jedna porodní asistentka, jedna specialistka na výživu,  rozvěsí velké obrázkové návody, na kterých je vysvětleno, jak vařit a jsou tam ukázané různé typy jídla, které by měly být v jídelníčku zahrnuty. Zatímco ženy poslouchají školení, chovají a kojí děti, jedna ze školitelek vaří na ohni v rohu ba-bá, v němž je přimíchaná na oleji připravená rozmixovaná zelenina a je ochucené. Ženy pozorují přípravu a pak jej všechny ochutnají.

Paní Yin je důkazem toho, že se znalosti ze školení  spontánně šíří a dostanou se i do oblastí, ve kterých školení neprobíhají a tak inspirovat mnohem více žen k vaření výživnějšího jídla pro malé děti. Pokud ženy nové postupy vyzkoušejí a uvidí, že se jejich dětem daří mnohem lépe, dobře rostou, nejsou nemocné a nemají průjem, je velká šance, že ba-bá s rybí omáčkou vymění za výživné ba-bá se zeleninou a občasným masem.

 

Člověk v tísni a zdravotnická střediska

Člověk v tísni od roku 2008 pomáhá v Kambodži zlepšovat podmínky v desítkách venkovských zdravotnických středisek. Dárci Skutečné pomoci umožnili, aby se ve střediscích konaly kurzy porodní a poporodní péče místního personálu. V zemi, kde je riziko úmrtí ženy při porodu třicetkrát vyšší než v ČR, se snažíme, aby se rodičkám ve zdravotnických střediscích dostalo co nejlepší péče.

Nezbytnou součástí naší činnosti je pak práce se samotnými těhotnými ženami nebo novopečenými maminkami. Pro matky žijící převážně v těžko dostupných vesnicích díky Skutečné pomoci pořádáme osvětové kampaně zaměřené na správnou péči o dítě. Ženy se během nich dozvěděly, jak poznat, když je jejich dítě nemocné, nebo jakou stravu dětem dávat, aby nebyly podvyživené.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!