Pro dnešek změřeno a zváženo

Vyjíždíme. Míříme do vesničky Chingangu, která leží asi hodinu a půl od naší kanceláře v Kuito. Všichni jsme trochu nervózní, jelikož je to poprvé, co budeme „v terénu“ sbírat data o rozšíření podvýživy v chudých venkovských oblastech. Informace, které takto získáme, budou klíčové pro rozhodnutí, jak zdejším lidem v následujících více než dvou letech co nejvíce pomoci. Protože podvýživa se nejen v Angole týká především dětí, je naše práce dvakrát tak důležitá.

Máme svou roli

Každý z nás, co sedíme v autě, máme svou roli a každý teoreticky víme, co máme po příjezdu do vesnice dělat. Gift má po přivítání s místními obyvateli a jejich starostou, tzv. sobou, za úkol dát dohromady rodiny, které jsme určili náhodným výběrem, abychom provedli změření a zvážení jejich dětí. S částí z nich také vyplníme dotazník.

Kolega Estevão má rodinám vše vysvětlovat a pomáhat při měření, které mají pod palcem Abel s Rosou. Když zjistí, že je dítě podvyživené, vysvětlí maminkám možnosti léčby a vyplní s nimi formulář. Ten by jim měl otevřít dveře do nejbližšího zdravotního střediska.

Lino, náš řidič a vášnivý tanečník, má mimo řízení ještě obcházet vybrané domácnosti a vyplňovat dotazník o hygieně. Špatné hygienické návyky a s tím spojené nemoci totiž podvýživu často prohlubují. Alice a Angela se matek zase ptají na to, jak v dané rodině vypadá strava a výživa – co jedli předchozí den, kolik toho matka ví o správné výživě pro svého potomka nebo jak moc dbají v rodině na hygienu při přípravě jídel. Odpovědi pečlivě zapisují na tabletech do elektronických dotazníků.

Hugo, vedoucí projektu, to má celé pod taktovkou. A já? Já byla požádána, abych byla při prvním sběru dat k ruce a zároveň pozorovala, zda vše šlape, jak má, a zde je možné něco zlepšit.

Přes tu nepatrnou nervozitu se těšíme a cestu si krátíme zpěvem a konverzací o ničem. Brzy narážíme na první problém, když naše auto vypoví službu. Skoro hned je jasné, že včas ve vesnici nebudeme. Hugo tedy posílá Gifta na stopnuté motorce do vesnice, aby místní informoval a zároveň začal se svou prací. Lino mezitím volá našemu mechanikovi, aby nás přijel s novým autem vysvobodit. Po hodině pokračujeme v cestě, zpoždění máme na místní poměry vlastně nepatrné.

Zvědaví vesničané

Ve vesnici jsou již všechny vybrané rodiny shromážděny na plácku před skromným kostelíkem a se zvědavostí vyčkávají náš příjezd. Kvůli nám dnes nešli pracovat na pole a jsou tedy náležitě zvědaví na to, co se bude dít. To jim v krátkosti Gift s Abelem vysvětlují, zatímco ostatní vyndávají věci z auta a staví stanoviště.

Měření byl zpočátku trochu chaos, ale postupně jsme se sehráli a šlo nám to jako po másle. Rosa měřila těhotným a kojícím matkám a jejich dětem obvod paže speciálním páskem. Když byl obvod příliš malý, značila červená políčka na pásku, že daná osoba je podvyživená. U dětí jsme také zaznamenali jejich výšku, to proto, že chronická podvýživa často vede k zakrnění, a zvážili je. Nakonec Abel zkontroloval, zda děti nemají v důsledku jedné z akutních forem podvýživy (tzv. kwashiorkoru) otoky.

A co na to děti? Některé byly odvážné a vážení jim přišla docela pěkná zábava, jiné by se nejraději schovaly mamince po sukni a odtamtud už nevylezly. Většinou se ale Abelovi a Rose povedlo děti uchlácholit.

Po necelých 5 hodinách, přerušených přívalovým deštěm a spěšným přesunem stanovišť do kostelíka, máme pro dnešek hotovo. Balíme a nasedáme do auta. Rodiny se s námi loučí, my se loučíme s nimi. S některými ale jen do zítřka, kdy měření pokračuje.

Než se ale oddám krásným výhledům do savany, zapisuji si své dnešní postřehy do bloku. Zpět v kanceláři ještě probereme, jak zítra vyhnout všem nastalým zmatkům. Funkční auto je samozřejmě jednou z položek na seznamu.

Každé čtvrté dítě trpí zakrsnutím

Ve vesničce Chingangu jsme za dva dny takto změřili 38 těhotných a kojících matek a 71 dětí do 5 let. Z nich 1 dítě a 3 ženy byly na základě měření páskem diagnostikovány jako podvyživené. Když vezmeme v úvahu také porovnání standardní váhy a výšky v rámci dané populace bylo podvyživených 14 % měřených. Trvalá neboli chronická podvýživa vede u dětí k zakrnění, což znamená, že mají na svůj věk nízkou výšku. Takové je ve vesnici Chingangu téměř každé čtvrté dítě.

 

Podívejte se na fotogalerii

 

Děkujeme všem dárcům!

Díky dárcům Skutečné pomoci budeme v následujících dvou letech bojovat s podvýživou ve dvou okresech angolské provincie Bié. Naše pomoc ovlivní životy až 15 000 lidí. Informace, které kolegové v terénu nashromáždili, nám pomohou určit, jakým způsobem místním nejvíce pomoci. V plánu jsou především osvětové kampaně týkající se výživy (např. kurzy vaření) nebo správné hygieny (stavba latrín, zabránění kontaminaci zvířecím trusem) a také spolupráce s místními zdravotníky. Při naší práci navážeme na předchozí úspěšnou spolupráci s místními komunitami.

 

zápisky Petry Pojerové, členky naší mise v Angole

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!