Příběh osiřelé Thasay: od svářečství k výuce fyzické geografie?

Z internátu pro sirotky organizace Shiny day, který vznikl před několika lety díky společnosti Člověk v tísni, si toho mladí studenti do života mohou odnést dost na to, aby se ve světě neztratili.  Sociální pracovníci i učitelé v dílnách poskytují svým svěřencům nejen mnoho užitečných znalostí, které je budou provázet po celý život, ale také se snaží vytvořit příjemné a láskyplné prostředí mezi všemi mladými obyvateli internátu.

sirotek Thasay

sirotek Thasay

V bludišti budoucího života se určitě neztratí Tsahay. Svérázná osmnáctiletá dívka, která do internátu přišla před dvěma lety, mi vypráví o svém pobytu v Shiny Day: „Život zde je dobrý – jiný než u strýce. Mám zde hodně času na učení. U strýce by bylo těžké si ho tolik najít, protože člověk doma musí více pomáhat. Taky tu mám kamarádky, dokonce i tu nejlepší. Všichni spolu vycházíme dobře – holky i kluci – jsme jako bratři a sestry, jako jedna velká rodina.“  Tsahay je výjimečná hlavně svým řemeslem –  jako jediná dívka si vybrala práci se železem. „Chtěla jsem dokázat něco, co dokážou i kluci,“ popisuje důvod, proč se vydala právě touto cestou. „Nemám ráda, když nejsou holky a kluci rovnocenní. A pokud umíte dobře zacházet s nástroji, není vůbec třeba takové síly, jakou mají kluci,“ vysvětluje Thasay.

Nejraději prý vyrábí okna a železná kamna. Možná, že si jednou vyrobí jedny sama pro sebe. Své zkušenosti určitě využije. Až opustí internát, chce si svářečstvím přivydělávat. Praštit se školou ale také nehodlá. Zároveň se svářečstvím by chtěla dochodit 11. a 12. ročník a možná se přihlásit na univerzitu nebo vyšší odbornou školu. Jejím oblíbeným předmětem je totiž zeměpis. Nemá tolik ráda studování měst a států, jako spíš zeměpis o Zemi, horninách a klimatu. Nejraději ze všeho by se tedy chtěla stát učitelkou fyzické geografie. O budoucím životě v dlouhých horizontech ale moc nepřemýšlí. „Moje rodina má pořád ještě problémy a já jim chci ze všeho nejdřív pomoct, svoji vlastní rodinu chci mít možná až tak za deset let. Teď na to ale ještě nechci myslet.

Škola pro sirotky v Etiopii

V roce 2005 Člověk v tísni vybudoval v Awasse internátní střední školu, kam chodí 650 studentů.

Díky sbírce Skutečná pomoc a Vašim darům se Člověk v tísni podílí na pomoci stovce žáků-sirotků, kterým je na internátu hrazeno školné, uniforma a vyučovací pomůcky. Části z nich také hradíme stravu a ubytování. Podporujeme je prostřednictvím místní organizace Shiny Day, kterou Člověk v tísni pomohl založit v roce 2006 a od té doby poskytla pomoc už stovkám sirotkům a sociálně vyloučeným dětem. Podle jména organizace děti nazývají také celou školu Shiny Day, což v překladu znamená „prosluněný den“.

Studentům umožňujeme získat odborné vzdělání v oborech truhlářství, zpracování kovu, krejčovství a příprava jídla a jeho servírování. Získávají tak kromě klasického vzdělání i praktické dovednosti, díky kterým můžou být v budoucnosti ekonomicky soběstačné.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!