Příběh málé velké změny

Anně Marie Vries je 27 let. Žije ve slumu na jihu Namibie a je nezaměstnaná stejně jako její přítel a otec jejich společného dítěte. Anna Marie je HIV pozitivní. Kdy a jak se nakazila, neví. V lednu se jí narodila dcera Ndapewa. V únoru ale Anna Marie onemocněla a chřipka, ze které by se zdravý člověk vzpamatoval po pár dnech, u ní trvala několik týdnů. Z důvodu špatného zdravotního stavu ztratila mléko a musela přestat kojit.

Pribeh male velke zmeny_pred

Anna Marie Vries a její dcera v únoru.

Na popud sousedů navštívila Annu Marii sociální pracovnice společnosti Člověk v tísni, která ji odvezla na kliniku, kde se jí dostalo základního lékařského ošetření. Anna Marie byla zaregistrována jako klientka programu, ve kterém se snažíme snížit pravděpodobnost přenosu viru HIV z matky na dítě. Od února jí naše sociální pracovnice poskytuje v pravidelných intervalech sunar pro dítě a další podporu.

Zpočátku nejevila Anna Marie sebemenší zájem o budoucnost nebo osud své dcery. V komunikaci se sociální pracovnicí byla uzavřená a na prvním setkání klientek programu se skoro neprojevovala. Na jeho konci vyslovila šokující větu: „Jsem HIV pozitivní, vím, že brzy zemřu. Po mé smrti nebude nikdo, kdo by se staral o mou dceru. Bude lepší, pokud i ona dostane AIDS, tak aspoň zemřeme spolu…“

Naše kolegyně začala Anně Marii věnovat zvýšenou pozornost a postupně se díky její pomoci a podpoře spoluklientek její přístup změnil. Na začátku dubna nechala dceru otestovat a na následujícím setkání hrdě oznámila, že její dcera je HIV negativní. Zvýšilo se jí sebevědomí a dnes aktivně vystupuje na setkáních s ostatními matkami. Z ženy, která akutně potřebovala pomocnou ruku, se stala podporovatelkou ostatních.

Pomoc HIV pozitivním matkám

V Namibii Člověk v tísni působí od roku 2003. Pracujeme v regionu Karas na jihu země, v polopouštní neúrodné oblasti, která se potýká s nezaměstnaností, pandemií HIV/AIDS a vysokým počtem lidí nakažených tuberkulózou. Soustřeďujeme se zde na poskytování sociální péče, boj s chudobou, podporu zdraví a osvětu.

Díky sbírce Skutečná pomoc jsme v letech 2008-2013 pomáhali těhotným HIV pozitivním ženám a jejich novorozeným dětem. Málokdo ví, že HIV pozitivní matka nemusí porodit nemocné dítě, pokud se dodržují správné lékařské postupy. Určité riziko přenosu viru nastává při kojení. Pomáhali jsme převážně matkám, které kvůli svému zdravotnímu stavu mateřské mléko neměly nebo kojit nemohly. Dostávaly dvě velká balení kojenecké výživy měsíčně, po dobu 6 měsíců. Součástí práce bylo také psychosociální poradenství a vzdělávací aktivity pro nemocné ženy.

Naše práce byla úspěšná – například v roce 2013 se pouze 2 děti ze sledovaných 73 nakazily virem HIV.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!