Paní Vioně se podařilo osvobodit

Paní Viona s těžkým srdcem podnikla náročnou cestu a přestěhovala se do města Rosh-Pinah na jihu Namíbie ve snaze najít si práci a uživit své dva malé syny. Chvíli si přivydělávala jako výpomoc v domácnosti. Když však otěhotněla potřetí, situace se jí velmi zkomplikovala. Při povinné prohlídce v místní klinice jí sdělili, že je HIV pozitivní. Ztratila práci a matka alkoholička ji vyhnala i s dětmi pryč z domu.

Paní Viona

Paní Viona

Útočiště našla u svého bratra ve dvoupokojovém přístřešku ve slamu Tutengeni. Svoje setkání s nástupnickou organizací Člověka v tísni – Namibian People in Need – která nabízí HIV pozitivním matkám v nouzi zdarma náhradní výživu pro dítě, popisuje slovy: „Jeden den před porodem jsem se z rádia dozvěděla o činnosti této organizace. Hned jsem zašla na místo, které inzerovali, a v klinice jsem se setkala se zdravotní sestrou. Ta mi vše vysvětlila a dokonce nabídla dvě možnosti. Dověděla jsem se od ní, že si mohu vybrat, jestli chci prvních šest měsíců kojit a až potom dostávat sunar (pozn. až když dítěti začnou růst zuby a tím se riziko nákazy mnohonásobně zvýší), nebo jestli chci, aby moje dítě dostávalo sunar hned po porodu. Rozhodla jsem se pro okamžitou možnost.“

S nepatrným úsměvem dodává: „Sunar dávám dítěti už několik měsíců a je to pro mě veliká úleva. Než jsem se setkala s vaší organizací, cítila jsem diskriminaci od sousedů i zavržení ze strany některých příbuzných. Do té doby jsem si myslela, že jsem jediná nakažená virem. Teď ale vím, že existují lidé s podobným osudem. Navíc můžu vždycky zajít do střediska a o svých problémech si popovídat.“

Pomoc HIV pozitivním matkám

V Namibii Člověk v tísni působí od roku 2003. Pracujeme v regionu Karas na jihu země, v polopouštní neúrodné oblasti, která se potýká s nezaměstnaností, pandemií HIV/AIDS a vysokým počtem lidí nakažených tuberkulózou. Soustřeďujeme se zde na poskytování sociální péče, boj s chudobou, podporu zdraví a osvětu.

Díky sbírce Skutečná pomoc jsme v letech 2008-2013 pomáhali těhotným HIV pozitivním ženám a jejich novorozeným dětem. Málokdo ví, že HIV pozitivní matka nemusí porodit nemocné dítě, pokud se dodržují správné lékařské postupy. Určité riziko přenosu viru nastává při kojení. Pomáhali jsme převážně matkám, které kvůli svému zdravotnímu stavu mateřské mléko neměly nebo kojit nemohly. Dostávaly dvě velká balení kojenecké výživy měsíčně, po dobu 6 měsíců. Součástí práce bylo také psychosociální poradenství a vzdělávací aktivity pro nemocné ženy.

Naše práce byla úspěšná – například v roce 2013 se pouze 2 děti ze sledovaných 73 nakazily virem HIV.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!