Pan Ali Dad je hrdý na svůj sad

Na severu Afghánistánu v provincii Balkh bojují zemědělské komunity se suchy, které jsou za poslední roky čím dál  extrémnější. Místní rodiny pravidelně přichází o veškerou úrodu a trpí hladem.

Pan Ali Dad vzpomíná: „Ještě před 40-lety byla naše vesnice obklopená stromy, které ji chránily před povodněmi. Měli jsme také dostatek vody na zavlažování naší úrody. Poslední roky však bojujeme s krutými suchy a ty vše ničí. Loni jsem musel odejít za prací na několik měsíců až do Iránu, aby moje rodina nestrádala hlady. Za nové znalosti a možnost obživy jsem Člověku v tísni velmi vděčný.“

Pan Ali Dad je otec osmi dětí a jediný živitel rodiny. Vlastní pozemek v odlehlé oblasti distriktu Zari ve výšce 2000 m.n.m. Od našich zaměstnanců nedávno dostal 57 sazenic jabloní, hrušní a ořešáků společně se sadou nářadí. S patřičnou péčí je zasadil a s novými znalostmi v oblasti sadařství se o ně stará. Přestože první úrodu plodů očekává až za tři roky, už nyní se mu v hlavě rodí nové plány. Příští rok si chce vypěstovat nové sazenice ve své vlastní školce, které by jeho sad rozšířily, a přebytek mohl prodat na trhu. A nezahálí ani na chvíli. Nechává mezi stromky růst trávu, kterou následně poseká a usuší na seno. Využitý je opravdu každý kousek pozemku.

Člověk v tísni se, díky financím od německé vlády a českým dárcům, snaží venkovským komunitám předat potřebné znalosti, aby v náročných přírodních podmínkách posílily svoji soběstačnost.

V disktriktu Zari a Marghzar naši zaměstnanci učí obyvatele venkova efektivně využít místní zdroje a nakládat s nimi tak, aby to pro ně bylo dlouhodobě přínosné a ještě si vydělali.

Lidé se zároveň dozvídají, jak předcházet degradaci půdy a díky naší pomoci, zakládají ovocné sady, které by jim do budoucna měly vydělat na živobytí. Jiné rodiny se zase učí přetvořit políčko za domem na zeleninovou zahradu, jež nasytí celou rodinu. Seznamují se s novými metodami obdělávání půdy a odrůdami zeleniny. Celkově jsme v této oblasti pomohli 100 domácnostem s vybudováním zeleninových zahrad a 29 rodinám jsme založili ovocný sad.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!