Odrodila jsem už spoustu dětí

Sedím na kamenné laviččce před nemocnicí s usměvavou slečnou oblečenou v křiklavě růžové uniformě. Jmenuje se Pisey, je jí pětadvacet a pracuje jako porodní asistentka v porodnici v Kampong Tralach, okresním městě vzdáleném 70 km severně od hlavního města Kambodži Phnom Penhu. Místní porodnice je jednou z nejlepších nemocnic ze zdravotnických center, s kterými Člověk v tísni v provincii spolupracuje. Školení porodních asistentek a personálu zde bylo natolik úspěšné, že nemocnice funguje samostatně.

Pisey mluví dobře anglicky. V nemocnici v Kampong Tralach zatím pracuje tři měsíce.  „Odrodila jsem už spoustu dětí, některé spolu s další porodní sestrou, ale když je plno, pomáhám při porodu sama,“ říká. Ze zdravých novorozených dětí má radost, ale pomáhat jim na svět prý někdy není jednoduché. Její kamarádka a kolegyně Sunny, pětadvacetiletá slečna s rovnou ofinou a žlutým koženým batůžkem, přikyvuje.  „Je to těžká práce,“ dodává.

Pisey pracuje každý den pět hodin a třikrát týdně zůstává na noční pohotovosti.  Při pohotovosti v noci v půlhodinových intervalech kontroluje stav všech těhotných žen a matek i jejich miminek, včetně měření srdečního rytmu a poskytuje veškerou standardní péči.  Všechny ženy zůstávají v nemocnici tři dny na pozorování a také kvůli odpočinku.

I když jsou místní porody velmi náročné a ženám neulevují od bolesti žádné tlumící prášky, které se u nás podávají rodičkám téměř automaticky, porody zde končí zdravou rodičkou i dítětem. „Za celou dobu mi nikdo při porodu neumřel„, říká Sunny. „Dokonce se zde nenarodilo ani žádné postižené dítě.

V náročnějších případech či při dlouhých porodech trvajících déle než patnáct hodin je ženám z porodnice zajištěn odvoz do větší, lépe vybavené okresní nemocnice vzdálené asi půl hodiny. „Doma už se skoro nerodí. Proč by taky ženy zůstávaly doma, když porod tady je dostupný a mnohem bezpečnější?“ dodává Pisey.

Pomáháme zdravotnickým centrům v Kambodži

V Kambodži stále umírá 206 žen na 100 tisíc porodů. V porovnání s Českou republikou tak Kambodžankám hrozí 30 krát vyšší riziko, že při porodu zemřou. Díky neúnavné práci místních i mezinárodních neziskových organizací se situace pomalu mění k lepšímu. Člověk v tísni podporuje místní zdravotnická centra už od roku 2008. Poskytuje jim vhodné vybavení, přístup k pitné vodě a elektřině, zajišťuje praktická školení jak pro porodní asistentky, tak pro budoucí maminky. Kromě porodnice Kampong Tralach, kde pracuje slečna Pisey, jsme takto pomohli už více než 100 zdravotním centrům.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!