Nyamsuren se dočkal potřebné lékařské péče

Šestnáctiletý Nyamsuren přijel na motorce se svým otcem do třetího bagu Bogdského sumu ze 30 kilometrů vzdáleného stanoviště rodinné jurty. O výjezdu mobilní ambulance se rodina dozvěděla od vedoucího lékaře před týdnem a vzhledem k několikatýdenní bolesti zubu se ji rozhodl navštívit. Rodina Nyamsurena se živí pastevectvím, chovají koně a ovce, což je ve venkovském Mongolsku běžné. Nyamsuren již do školy nechodí a pomáhá se zvířaty svému otci, aby pak mohl jednou chov po svém otci převzít.

K vyšetření se dostavili až po poledni, protože ráno a celé dopoledne je nejnáročnější na obstarávání zvířat. Matka Nyamsurena se stará o jeho dva mladší sourozence a tak na práci se stádem sama nestačí. Vzdálenost, kterou je nutné překonat a dopolední práce tak znemožňují brzkou návštěvu mobilní ambulance většiny pasteveckých rodin, natož pak návštěvu vzdálené nemocnice.

My pastevci nemáme mnoho času nazbyt a podniknout cestu do sumské nemocnice, která je vzdálená více než 2 hodiny jízdy na motorce, je pro nás nemožné. Bolest zubu mého syna je ale čím dál větší a proto jsem rád, že zrovna přijela mobilní ambulance,“ dodává otec.

Nyamsuren

Nyamsuren

Mladému Nyamsurenovi zkušený zubař z ajmagské nemocnice zub v lokální anestezii ošetřil, tatínek se nechal preventivně vyšetřit internistou a dvojice se mohla po úspěšném dni vydat na cestu zpátky.

Mnohým mongolským pastevcům znemožňuje jejich způsob života návštěvu vzdálené zdravotní péče. Nejde pouze o cestu tam a zpět, ale také o hodiny strávené v čekárně nemocničních ambulancí. Pro jejich náročnou fyzickou práci je ale zároveň jejich dobrý zdravotní stav rozhodující. Dobře zařízená mobilní ambulance, poskytnutá Člověkem v tísni také díky našim dárcům, spolu s kvalitními lékaři z krajské ajmagské nemocnice tak pomáhá přiblížit kvalitní lékařskou péči i do odlehlých mongolských stepí.

 Mobilní sanitky v Mongolsku

Kvůli rozlehlosti mongolského venkova musí místní lidé urazit stovky kilometrů, aby se dostali do nejbližší nemocnice. Pro chudé nomády to často představuje nepřekonatelný problém a jsou tak odkázáni pouze na jednoduchá venkovská střediska, kterým ale chybí doktoři a potřebné vybavení. Přitom jedna návštěva lékaře-specialisty může často těmto lidem zachránit i život.

V letech 2011-2013 proto Člověk v tísni spolupracoval s mongolskými krajskými nemocnicemi, které postupně vybavoval mobilními zdravotnickými ordinacemi. Jedná se o terénní automobily zařízené moderními lékařskými přístroji.

Tyto „sanitky“ vyjíždí spolu s lékaři-specialisty z  nemocnic do vzdálených vesnic. Často se stává, že místní obyvatelé vidí gynekologa, neurologa nebo zubaře poprvé v životě.

Na konci roku 2013 brázdilo mongolské stepi  také díky podpoře dárců Skutečné pomoci celkem šest „sanitek“. V šesti mongolských krajích, jejichž rozloha je větší než území Francie, tak lékaři ošetřili již více než 20 000 lidí.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!