Nová cesta pralesem

Paní Wakusola Mobuto mává rozhořčeně rukou, že se svým skorojmenovcem – autoritářským vládcem Konga Mobutem – nemá nic společného. Na rozdíl od něj zhruba padesátiletá obyvatelka vesnice Binazi v konžské provincii Jižní Kivu žila celý život v naprosté chudobě. Může za to i fakt, že Mobutu ani další vládci této africké země nijak neudržovali silniční síť zanechanou belgickými kolonizátory.

Vesnice Bianzi leží na autem kdysi sjízdné cestě do obce Mapimo. Dnes je pouze úzkou pěšinkou, která se v období dešťů stává neschůdnou. Bianzi a další obce každý větší liják odřízne od světa. Není divu – mluvíme totiž o těžce přístupné oblasti tropických pralesů, o území protkaném sítí řek.
Na 70km dlouhém úseku bývalé silnice však závisí obce s celkem téměř 30 000 obyvatel. Navíc se zde nachází celkem 5 zdravotních středisek, které Člověk v tísni podporuje například zdravotnickým materiálem. „Zatímco v období sucha se do zdravotních center dá dostat pomocí motorek, v období dešťů musíme platit nosiče,“ říká Jean Monga, místní zaměstnanec Člověka v tísni.

paní Wakusola

paní Wakusola

Díky dárcům Skutečné pomoci je nyní možné pomoci místním lidem s rekonstrukcí zničené cesty.  Cílem je prosekat trasu, zpevnit povrch a především opravit nebo znovu postavit téměř desítku mostů přes říčky a potoky. Místní obyvatelé nám pomohou hlavně manuální prací – například nanosí písek a velké kameny a vysekají porost kolem cesty. Odborné stavitelské práce a materiál zajistí Člověk v tísni. Se stavbou bychom měli začít na začátku listopadu a práce by měly být hotovy během roku 2014.

Oprava silnice zdejším lidem hodně pomůže.  „Budeme moci snáze dopravovat do Lugungu například mouku z manioku,“ libuje si paní Wakusola. Ona a její sousedi jsou totiž závislí na prodeji toho, co vypěstují na místním trhu. Sjízdná cesta jim tedy ušetří spoustu každodenní dřiny.
Zlepšení dnes velmi nespolehlivého spojení do zdravotních středisek pomůže ve výsledku nejen pacientům, ale také lidem v širokém okolí. „Díky silnici budeme moci například začít s očkovacími programy v okolí Mapima a Seleba,“ vysvětluje Jean Monga.

Provincie Jižní Kivu v Kongu, kde Člověk v tísni působí, zažívá od poloviny 90. let krušné chvíle. Během necelých 20 let se v kontrole nad okolím Bianzi vystřídala řada ozbrojených skupin, která tu páchaly ta nejhorší zvěrstva. Poslední velké boje se odehrály v březnu 2013 mezi vládními jednotkami a místními rebely. „Před povstalci jsme utekli do lesa, sebrali nám naše kozy a kuřata,“ vzpomíná Wakusola s tím, že část jejich sousedů se ještě skrývá v džungli. Cesta mír do neklidného regionu nepřinese, ale místním lidem dává šanci si těžký osud alespoň trochu ulehčit.

 Podporujeme zdravotní střediska v Kongu

Člověk v tísni spolupracuje s téměř 50 zdravotními středisky v provincii Jižní Kivu. Situace v této nepokoji zmítané oblasti je tristní. Například v rozlehlé zóně Lulingu se 150 000 obyvatel pracuje jen 5 doktorů. Ve většině zdravotnických zařízení tak pracují jen zdravotní sestry a bratři. Cílem našeho působení v Kongu je učinit zdravotní péči maximálně dostupnou většině obyvatel. Vnitřní uprchlíci nebo ženy, které se staly obětí sexuálního násilí, tak mají v námi podporovaných centrech péči zcela zdarma, ostatní mají ošetření dotované – za ošetření dítěte včetně léků platí v přepočtu jeden dolar.

Do zdravotních středisek dodáváme léky a zdravotnický materiál, poskytujeme školení personálu a přispíváme na jejich provoz.

 

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!