Naděje na lepší život

Člověk v tísni podporuje prostřednictvím neziskové organizace Shiny Day internátní školu pro sirotky a částečně osiřelé děti v jihoetiopské Awasse. V roce 2012 jsme mohli díky darům našich podporovatelů umožnit studium 100 nejohroženějším dětem, přičemž 48 z nich jsme poskytli také ubytování a stravu. Na internátu děti studují dva roky – 9. a 10. ročník. Pak mají na výběr, zda chtějí absolvovat přípravné ročníky a pokusit se o přijetí na vysokou školu, nebo zda se spíš chtějí věnovat praktickým řemeslům.

Firehiwot Girma

Pro ty studenty, kteří chtějí po studiu najít zaměstnání, umožňujeme ve spolupráci s Shiny Day získání stáže v některé z firem v Awasse. Navštívili jsme dvě studentky, které této možnosti využívají. Absolvování stáže je pro obě dívky z velmi chudých poměrů nadějí na lepší život.

Šestnáctiletá Firehiwot Girma ztratila otce a žije pouze se svou matkou a čtyřmi sourozenci. Na svého otce si ani nepamatuje, zemřel, když byla ještě batole. Díky opravdu nuzným podmínkám, ve kterých vyrůstala, byla vybrána ke studiu na internátu a na dva roky jí byla poskytnuta také strava a ubytování.  Na internátu mají děti možnost docházet do praktických dílen a Firehiwot si již tehdy vybrala tkalcovský kurz.

 Když úspěšně ukončila studium na internátu, zprostředkovali jsme jí stáž v soukromé firmě, která vyrábí šátky a další doplňky k oděvům. Pokud se zde Firehiwot osvědčí, je pravděpodobné, že ji firma zaměstná.

Jsem velmi šťastná, že mi Člověk v tísni poskytl podporu. Díky tomu jsem mohla studovat a teď mám šanci získat práci,” říká. Když vzpomíná na studium ve škole, usmívá se a vypráví, že se vždycky nejvíce těšila na hodiny fyziky. Ve volném čase se ostatně zajímá o astronomii. “Když mám večer trochu času, chodíme s přáteli ven a pozorujeme oblohu nad Awassou. Je plná hvězd,” vypráví Firehiwot.

Plány do budoucna má skromné. Pokud jí nevyjde práce švadleny, možná využije něco z večerních kadeřnických kurzů, na které chodí, a založí si vlastní podnikání.

Za to osmnáctiletá Asrat Memere má velké plány. Zastihli jsme jí v hotelu PINA, kde je na stáži jako servírka. Přináší nám kávu a pak vypráví o svém životě. “Když jsem byla malá, můj otec umřel na selhání ledvin. Moje rodina živořila, často jsme neměli co jíst. Díky vzdělání, které jsem získala, mam teď možnost zlepšit nejen svůj život, ale také situaci celé své rodiny.

Asrat má velké ambice a stáž v hotelu je pro ni způsobem, jak získat prostředky na to, aby mohla absolvovat přípravné kurzy a pokusit se dostat až na univerzitu.

Ve škole jí nejvíce bavila chemie a chtěla by se jí věnovat i v budoucnu. “Mým snem je být vysokoškolskou profesorkou,” plánuje.

Asrat Memere

Asrat Memere

Jestli se jí to však podaří, je ve hvězdách. Majitelka hotelu PINA nabídla těm nejlepším stážistům možnost pracovat v hotelu jako obsluha. Získání práce by Asrat pomohlo realizovat své plány další studium. Není to ostatně nesplnitelný cíl – celkem 40 z více než 900 studentů Shiny Day nyní studuje na univerzitách.

Když mám trochu volného času, dívám se v televizi na pořad o úspěšných ženách. Když budu tvrdě pracovat, možná jednou budu jednou z nich,” uzavírá Asrat.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!