Díky vrtu ušetříme spoustu času, raduje se Tashite

Vesnice Second Mekele má díky Člověku v tísni opravenou studnu. Lidé si to nemohou vynachválit. „Výhod je hned několik. Pro mě je to obrovské ušetření času,“ libuje si Tashite Mohammed.

Tashite

Tashite

Alaba, kam chodila s oslíkem pro nezávadnou vodu, je dvě hodiny chůze. „Bývá tam ale většinou hodně lidí. Když se připočte čekání na naplnění kanystrů, zabere to s cestou tam a zpět zhruba osm hodin,“ popisuje Tashite a dodává, že do Alaby musela jezdit po dvou dnech.

Když používali vodu z rybníka, trpěli vážnými zdravotními problémy. „Několik lidí kvůli tomu i umřelo. Největší problémy mívaly vždy děti. Trpěly průjmy a další střevními infekcemi,“ říká žena. Kvůli tomu se snažili lidé ve vesnici nepoužívat tuto vodu k pití a vaření, ale jen na praní nebo pro dobytek. „Rybník je navíc odsud docela daleko, dojít pro vodu trvalo hodinu a půl.“

Po zprovoznění vrtu se situace výrazně zlepšila. „Ušetříme čas, dojít pro vodu mi zabere maximálně půl hodiny. Nemáme zdravotní problémy, děti mohou opět chodit do školy.“

Pozemní voda v Etiopii bývá velmi hluboko. Studna, kterou Člověk v tísni zprovoznil, je hluboká přes 300 metrů. Pro čtyřčlennou rodinu jsou podle Tashite třeba na den dva dvacetilitrové kanystry. Žena chodí pro vodu jednou denně.

Opravujeme a vrtáme studny v Etiopii

V Etiopii platí více než kdekoli jinde, že voda znamená život. Tradičně se zde pije voda z malých rybníčků, které zachycují dešťovou vodu. Pokud však dostatečně neprší, nádržky vyschnou. Jedinými zdroji vody pak zůstávají studny a prameny. V některých oblastech Etiopie se však voda nachází i 250 metrů pod zemí a lze ji získat jen jen hlubinnými podzemními vrty.

Jednou z etiopských oblastí s vážným nedostatkem vody je okres Alaba na jihu země, kde Člověk v tísni působí už od roku 2003. Dlouhodobě zde opravujeme existující vodní vrty nebo stavíme studny nové.  Každý opravený vrt znamená vodu pro tisíce lidí.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!