Díky Vám už nebude mít moje rodina hlad

Šedesátiletá vdova Be Be Khal obývá malý dům ve vesnici Mirza-e-Kalan se svými osmi vnoučaty. Manžel jí zemřel před 15 lety. Paní Khal patří mezi sto domácností, které, také díky našim dárcům, dostaly sazenice, semena a potřebné nářadí proto, aby si kus svého pozemku u domu přetvořily na zeleninovou zahrádku. Zkušení místní zaměstnanci rodinám předvedli, jak správně půdu kultivovat a o úrodu se postarat, aby je uživila a přebytky zeleniny mohly prodat na místním trhu.

Nikdy bych nevěřila, že toho budu schopná; pěstovat svoji vlastní zeleninu na kousku půdy, o kterém jsem si myslela, že je neúrodný, a dokonce si tím i přivydělat! Začala jsem pěstovat rajčata a tykve. Teď už v mé zahradě najdete i okru, pálivé papričky a další plodiny! Sousedé mě považují za odbornici. Ptají se mě, jak a co pěstovat a někteří už si u mě vyžádali semena na další rok, protože jim moje zelenina moc chutná.

Jsem Vám opravdu vděčná, že jste mě ukázali, jak na to. Děkuju i dárcům z České republiky, díky kterým jsem dostala všechno potřebné pro první setbu. Teď už se nebojím, že by moje rodina zůstala hlady.“

Člověk v tísni se, díky financím od německé vlády a českým dárcům, snaží venkovským komunitám v provincii Balkh předat potřebné znalosti, aby v náročných přírodních podmínkách posílily svoji soběstačnost. Musí například pravidelně čelit extrémních suchům, které oblast čím dál častěji postihují.

V disktriktech Zari a Marghzar naši zaměstnanci učí obyvatele venkova efektivně využít místní zdroje a nakládat s nimi tak, aby to pro ně bylo dlouhodobě přínosné a ještě si vydělali.

Lidé se dozvídají, jak předcházet degradaci půdy, a díky naší pomoci zakládají ovocné sady, které by jim do budoucna měly vydělat na živobytí. Jiné rodiny se zase učí, stejně jako paní Khal, přetvořit políčko za domem na zeleninovou zahradu, jež nasytí celou rodinu. Seznamují se s novými metodami obdělávání půdy a odrůdami zeleniny. Celkově jsme v této oblasti v roce 2012 pomohli 100 domácnostem s vybudováním zeleninových zahrad a 29 rodinám jsme založili ovocný sad.

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!