Celestino a jeho truhlárna

Ve vesnici Kalenga potkáváme Celestino Coimbru, usměvavého chlapíka středního věku, který se před ranním chladem schovává v kožené bundě.  Vypráví, jak dva měsíce strávil s Člověkem v tísni a učil se základům truhlářství. „Školení mi hodně pomohlo,“ říká. „V místní dílně jsme pracovali každý den od rána do večera. Pokaždé bylo na programu něco jiného – stole, židle, okna,“ vzpomíná Celestino.

Vesnice Kalenga je jednou z třiceti komunit, kde pracuje Člověk v tísni s místními farmáři v rámci tzv. Vesnických farmářských škol. Během nich se místní učí novým zemědělským postupům, zkoušejí nové plodiny, hnojiva .  Zároveň jim nabízíme možnost přilepšit do rodinných rozpočtů tak, že si osvojí nějaké řemeslo. Naši školitelé nabízí například krejčovské kurzy, workshop zaměřený na zpracování lesního medu nebo právě školení budoucích truhlářů.

Pan Coimbru se do něj přihlásil, protože chtěl využít toho, že ho práce se dřevem vždy bavila a něco málo o jeho zpracování už věděl předtím.  Během osmi týdnů prošel intenzivním tréninkem a osvojil si všechny potřebné dovednosti, aby mohl pracovat jako truhlář. „Účastníci našeho truhlářského kurzu byli rozděleni do skupinek po pěti až deseti lidech. Pod vedením našich školitelů se vždy učili na praktických příkladech,“ popisuje Mariana Bolanos, naše koordinátorka v Angole. „Práce jim šla opravdu od ruky. Vyráběli tak krásné věci, že je někdy dokázali prodat přímo během školení,“ směje se.

Celestino Coimbru je dnes jedním z nejúspěšnějších účastníků kurzu. „Kromě toho, že jsem se zdokonalil v práci se dřevem, jsem totiž díky vám potkal další lidi se stejným zájmem o truhlařinu,“ vypráví.  Netrvalo dlouho a společně s nimi založil vlastní dílnu.

On a další dva účastníci truhlářského kurzu dnes pracují ve společné dílně a svoje výrobky – stoly, židle nebo skříně – prodávají na místním trhu. Člověk v tísni jim v začátcích pomáhal – například vybavením, které od nás dostali po skončení kurzu (bylo zakoupeno díky dárcům Skutečného dárku). „Nejvíc při práci používám pilky a dláta, hodí se ale i smirkový papír nebo lak na dřevo,“ usmívá se Celestino.

Navíc Celestino a jeho přátelé mohou k podnikání využívat prostor agrárního centra, které jsme v městečku Cuemba před lety založili. Není tedy divu, že jedním z jejich „zákazníků“ je i Člověk v tísni. Například pro naše včelařské kurzy bude Celestinova dílna vyrábět úly.

Chtěl bych moc poděkovat dárcům Člověka v tísni, díky kterým jsem mohl začít jako truhlář. Pomohli jste nejen mě, ale celé mé rodině,“ říká otec šesti dětí. Výrobou nábytku vylepší rodinný rozpočet, který nebude závislý pouze na výnosech jejich skromného políčka, a jeho tři dcery a tři synové budou moci chodit do školy.

Podporujeme místní zemědělce

V málo rozvinuté oblasti okresu Cuemba momentálně pracujeme přímo ve třiceti zdejších komunitách s více než 800 farmáři. Dochází za nimi školitelé Člověka v tísni v rámci programu tzv. Vesnických farmářských škol.

Každá komunita má vlastní modelové políčko. Starají se o něj všichni a společně také sdílejí zisky z prodeje plodin. Pod vedením školitelů na modelovém políčku zkoušejí nové plodiny, hnojiva, zemědělské postupy atp. Vše je vysvětlováno jednoduchými technikami a doplněno názornými postupy.

Kromě toho pro místní organizujeme praktické řemeslné kurzy (truhlářský, krejčovský nebo včelařský), díky kterým mohou místní lidé získat užitečné dovednosti, jež jim pomohou vylepšit rodinné rozpočty.

Celestino a jeho truhlarna_naradi (1)
Na foto: Člověk v tísni poskytl absolventům truhlářských kurzů do začátku potřebné vybavení

Celestino a jeho truhlarna_naradi (2)

 

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!