Umíte si představit život bez školy?

Téměř každý šestý obyvatel planety neumí číst ani psát.

Přes 100 milionů dětí nemůže chodit do školy, protože v jejich okolí žádná není, nebo musí pracovat, aby se uživily. Důsledky jsou vážné. Pomáháme proto stavět školy a zlepšovat kvalitu výuky v několika zemích světa a snažíme se tak zajistit dětem lepší budoucnost.

Člověk v tísni postavil střední internátní školu v Awasse, na jihu Etiopie. Od té doby zde díky pravidelným příspěvkům našich dárců mohou studovat také osiřelé děti.  Ve spolupráci s místní partnerskou organizací Shiny Day získá každý rok středoškolské vzdělání několik desítek dětí bez jednoho nebo obou rodičů. Části z nich také zajišťujeme ubytování a stravu. Součástí výuky jsou praktické řemeslné kurzy, které absolventům usnadní najít si práci. Více než 50 nejšikovnějších žáků dnes dokonce studuje na vysoké škole. Děti, které se dřív živily na stavbách nebo čištěním bot, tak momentálně pracují na své akademické kariéře.

Dostali jsme na vysokou školu více než 50 sirotků.

Vzděláváme venkovské učitele.

Podporujeme kvalitu výuky v zemědělských školách. Pole živí většinu lidí. 

V Angole se věnujeme místním učitelům. Jen pětina z nich má totiž odpovídající vzdělání, mnohdy mají sami vychozených jen několik tříd základní školy. To se samozřejmě podepisuje hlavně na jejich žácích – není ničím neobvyklým především na venkovských školách najít žáky vyšších ročníků, kteří umí napsat jen jediné slovo a tím je jejich jméno.

Také díky Skutečné pomoci jsme do třech desítek škol poslali konzultanty, kteří učitelům pomáhali, jak lépe s dětmi při vyučování pracovat. Na základě nejčastěji se vyskytujících potíží, které učitelé při výuce měli, byly pro kantory připraveny materiály, které jim mají pomoci zlepšit práci se svými žáky během vyučování. Podpořili jsme zřízení pedagogických center, kde se učitelé mohou dále vzdělávat, a začali jsme také s rozhlasovým vysíláním nejen pro rodiče s dětmi. V pravidelných relacích upozorňujeme na problémy, které panují v angolském školství, a motivujeme rodiče, aby se aktivně zasazovali o to, aby jejich dítě dostalo ve škole odpovídající vzdělání.

Na východě Konga, v provincii Jižní Kivu, pomohl Člověk v tísni postavit několik škol. V zapadlých vesničkách jsou nové školy často jedinou zděnou budovou. Na stavbě našich škol se většinou aktivně podílí místní komunita – místní sami pálí cihly, připravují materiál a pomáhají našich inženýrům při stavbě.

Od roku 2006 Člověk v tísni podporuje střední zemědělské školy v Afghánistánu. Spolupracujeme s více než stovkou škol po celé zemi. Snažíme se, aby studenti zemědělských škol dostali co nejkvalitnější vzdělání. Výuka by se měla co nejvíce soustředit na získání praktických znalostí a dovedností.  Díky pravidelné podpoře dárců Skutečné pomoci jsme již desítkám středních zemědělských škol dodali učebnice, nábytek do učeben nebo vybavení pro školní knihovny.

Příběhy

Podporujeme kožedělnictví v Etiopii, a zlepšujeme tak pracovní příležitosti

Dvacetiletý Tarekegn Zaza nikdy neměl zaměstnání. Odlehlá oblast Damot Fulasa v jižní Etiopii, v části zvané Wolaita, Tarekegnovi žádnou možnost studovat na univerzitě nenabídla. Marně hledal práci, kterou by se uživil. Když se doslechl o možnosti kurzu určeného pro lidi, kteří chtějí začít podnikat, rozhodl se zkusit štěstí a přihlásil se do něj. Tarekegn se […]

Více než 800 dětí má konečně kam chodit na záchod

Na 2 000 dětí má teď, kam chodit na záchod

Víc než 800 dětí ze základní školy Amba v Etiopii ještě donedávna nemělo kam pořádně chodit na záchod. Školáci měli na výběr mezi jednou malou dřevěnou latrínou na spadnutí, nebo dírou v zemi na poli. Místo, kde se škola nachází, je velmi odlehlé, a o to, že tam dětem chybí záchody, se nikdo moc nestaral. Díky Skutečné pomoci […]

Vesnice posedlá vzděláním

Je první jarní den a s kolegy právě vyrážím ze severoafghánského Mazár-e-Šarífu na cestu do hor. Míříme na návštěvu školy ve vesnici Margzár. Zajímá mě, jak se místním daří a chtěl bych si také promluvit s několika žáky, kteří školu dokončili. Cesta do Margzáru trvá celý den a asfaltovaná silnice se brzy mění v kamenitou cestu. Poslední úsek vede hlubokým horským kaňonem, kde auta mnohokrát brodí kalnou říčku. Budova školy je v Margzáru jasnou dominantou. Jedna z mála kamenných staveb, navíc s pěknou plechovou střechou.

Další příběhy

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!