Při porodech jsem si svítila petrolejkou

Angola je známá pochmurnou statistikou – je jednou ze zemí, kde při porodu umírá nejvíce žen a novorozenců. Navíc méně než 40% budoucích matek vyhledá během těhotenství jakoukoliv lékařskou péči. Klíčovou roli, zejména na angolském venkově, tak hrají tradiční porodní asistentky, lidově bychom je asi označili jako porodní báby.

Skoro každá vesnice má takovou svoji porodní bábu. Většinou se jedná o „povolání“, které se dědí z generaci na generaci a které v drtivé většině vykonávají ženy, i když někdy můžete potkat i mužského porodního asistenta. Práce porodních asistentek je náročná – většinou je k porodu zavolají tak třikrát do měsíce, současně se ale věnují péči o další matky, které již porodily nebo se na porod teprve chystají. Angolská vláda jejich práci nepodporuje – kromě toho, že za svoji práci nedostávají žádný plat, musí si navíc veškeré vybavení pořizovat samy. „Většina rodin mi za pomoc při porodu nic nedala, takže nástroje, s kterými pracuji, jsme si musela koupit sama,“ říká jedna z oslovených porodních bab, paní Domingas Chissola. Často tedy musela rodit jen s jedním lavorem a hadrem, místo žiletky na odřezávání pupeční šňůry používala občas nabroušený klacík. Aby při porodech v noci viděla, svítila si petrolejkou.

Nemají dostatečné znalosti

Největším problémem je však to, že porodní báby často nikdy neabsolvovali nic, co by byť vzdáleně připomínalo zdravotnický výcvik. Například devětačtyřicetiletá Generosa Chitula říká, že dříve při porodech nepoužívala lékařské rukavice.  To představuje v zemi, kde je rozšířená nemoc AIDS ( o které mimochodem Chitula poprvé slyšela až na našem školení), poměrně značné riziko pro ni, ale i pro další ženy, kterým pomáhá.

Stejně nebezpečné jako nedostatek znalostí o bezpečném porodu jsou také předsudky nebo pověry týkající se následné péče o dítě. Místní porodní báby tak například věří, že první mateřské mléko (tzv. mlezivo) je pro dítě nebezpečné a matky by tedy bezprostředně po porodu neměly kojit. Přitom situace je přesně opačná – nejenže toto první mléko obsahuje důležité protilátky, které novorozence chrání před nemocemi, ale včasné kojení je také důležité pro upevnění pouta mezi matkou a dítětem. „Místní tradiční porodní asistentky navíc ženám často doporučují, aby děti začaly přikrmovat již ve třech měsících. Přitom v afrických podmínkách se doporučuje začít děti zvykat na jinou stravu až po dvojnásobně dlouhé době,“ říká koordinátorka Člověka v tísni v Angole Andrea Lazslovszky.

Pomáháme 159 asistentkám

Člověk v tísni začal v roce 2014 pracovat s porodními bábami v 75 vesnicích v angolské provincii Bié. Celkem pracujeme 159 ženami, které každý měsíc přivedou na svět až 500 dětí. „Všechny tradiční porodní asistentky od nás dostávají pravidelné dodávky hygienických rukavic a žiletek,“ vysvětluje Andrea Lazslovszky s tím, že část z nich navíc prošla třídenním školením, kde se dozvěděli, jak co nejlépe zajistit bezpečný porod. Učili se zde například, že by stejnou žiletku rozhodně neměli používat u více porodů, měly by vždy dbát na důslednou hygienu a své vybavení sterilizovat alkoholem. Naši pracovníci taky ženám kladli na srdce, aby v případě, kdy se u rodiček objeví určité příznaky (například úporná bolest hlavy), asistentky neváhaly a poslaly je na vyšetření do nemocnice.

Člověk v tísni tradiční porodní asistentky podporuje mimo jiné díky darovacím certifikátům Skutečného dárku, pravidelným podporovatelům Skutečné pomoci a dvěma významným českým dárcům.

Letos jsme 111 z nich rozdali balíčky obsahující důležité nástroje pro jejich práci – kromě rukavic a žiletek dostaly také lavor, mýdlo nebo dezinfekci. „Největší radost ale měly ženy především z přiložené svítilny, protože spousta jejich porodů probíhá v noci,“ dodává Andrea. V balíčku našly porodní báby také jednoduchý obrázkový formulář (většina z nich je negramotná), který používají k tomu, aby zaznamenali, jestli porod probíhal v pořádku nebo zda se vyskytly nějaké komplikace. Tato zpětná vazba nám pomůže vyhodnotit, jestli se kvalita práce našich asistentek zlepšila.

V Angole zemře při porodu téměř stokrát více žen než v Česku,“ říká Hana Urbanová z Člověka v tísni. „Pokud chceme tento trend zvrátit, je potřeba zajistit bezpečné porody i v těch nejodlehlejších oblastech. Práce porodních bab neocenitelná a mnohdy nenahraditelná, což je důvod proč jsme se rozhodli jim takto pomoci.

Nase porodni baby pomuzou kazdy den na svet_asistentka

Nase porodni baby pomuzou kazdy den na svet_skoleni

foto: nahoře- jedna z námi podpořených porodních bab
dole- porodní asistentky během školení

Zpět nahoru

Některé věci se nemají odkládat na zítřek.

Chci pomoci!